Objawy raka jelita grubego

Bardzo często wielu pacjentów nie zauważą żadnych objawów. Najczęstszym symptomem tej choroby jest występowanie krwi w lub na stolcu, a także objawy związanej z tym niedokrwistości z niedoboru żelaza. Mogą również pojawić się krwawienia z odbytu, nagła i niedająca się wytrzymać zmiana rytmu wypróżnień, zaparcia, które są spowodowane zwężeniem jelita, zmiana kształtu stolca, anemia, zwiększona …

Czynniki ryzyka raka jelita grubego

Istnieje wiele czynników ryzyka raka jelita grubego: 1. Wiek – po 50. roku życia wzrasta ryzyko zachorowania na ten nowotwór. 2. Przebycie chorób zapalnych jelit w przeszłości – te choroby to wrzodziejące zapalenie jelita grubego oraz choroba Leśniowskiego – Crohna. 3. Czynniki epidemiologiczne, takie jak: – zespół metaboliczny, czyli nadciśnienie, otyłość, cukrzyca, hipertriglicerydemia oraz niski …

Diagnoza raka jelita grubego

Jeżeli lekarz podejrzewa raka jelita grubego to konieczne jest wykonanie odpowiedniego padania podmiotowego oraz przedmiotowego, wykonuje się także badanie palcem przez odbyt. Natomiast podstawą do rozpoznania procesu nowotworowego są badania endoskopowe. W zależności od tego, gdzie umiejscowił się nowotwór można przeprowadzić rektoskopię, sigmoidoskopię albo kolonoskopię. Dzięki nim możliwe jest wykrycie guza, a także ewentualnie współistniejących …

Leczenie raka jelita grubego

Jeżeli jest do czynienia z rakiem kątnicy, esicy i zagięcia esico – odbytniczego to można go leczyć: 1) Chirurgicznie jest to najskuteczniejsza metodą leczenia raka jelita grubego. Polega na wycięciu guza razem z marginesem zdrowych tkanek oraz regionalnymi węzłami chłonnymi. W zależności od tego, gdzie jest umiejscowiony guz wyróżnić można: – resekcję odcinkową – w …

Rak jelita grubego – definicja

Rak jelita grubego to nowotwór, który występuje w obrębie okrężnicy, zagięcia esiczoodbutniczego oraz odbytnicy. W większości przypadków rozwija się on na podłożu uszypułowanego gruczolaka (a rzadziej na podłożu nieuszypułowanego). W nim dzięki procesom metaplastycznym doszło do powstania raka nieinwazyjnego, który obecny jest tylko w obrębie błony śluzowej, a potem inwazyjnego. Jest to drugi pod względem …

Zapobieganie rakowi jelita grubego

Aby zapobiegać rakowi jelita grubego należy: – ograniczyć spożywanie mięsa, a zwłaszcza czerwonego; – dieta powinna być bogata w świeże warzywa i owoce, a także pieczywo gruboziarniste, ciemny ryż, produkty bogate w wapń; – należy unikać pokarmów smażonych, a lepsze są gotowane, duszone albo pieczone; – trzeba ograniczyć picie alkoholu i nie palić papierosów; – …

Klasyfikacja raka jelita grubego

Do oceny zaawansowania procesu nowotworowego raka jelita grubego stosuje się klasyfikację TNM, która opiera się na trzech składowych: – T – wielkość, rozległość guza pierwotnego; – N – braku lub obecności oraz rozległości przerzutu do regionalnych węzłów chłonnych; – M – brak lub obecności przerzutu odległego. Klasyfikacja TNM: – T – guz pierwotny; – Tx …

Rak jelita grubego

Rak jelita grubego to nowotwór, który występuje w obrębie okrężnicy, zagięcia esiczoodbytniczego oraz odbytnicy. W większości przypadków rozwija się on na podłożu uszypułowanego gruczolaka (a rzadziej na podłożu nieuszypułowanego). W nim dzięki procesom metaplastycznym doszło do powstania raka nieinwazyjnego, który obecny jest tylko w obrębie błony śluzowej, a potem inwazyjnego. Czynniki ryzyka raka jelita grubego …