Naukowcy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego odkryli, że komórki nowotworowe może niszczyć grafen. Ale co to jest grafen i na czym polega to niszczenie komórek?
Dzięki temu grafenowi możliwe jest niszczenie komórek nowotworowych, co w ostateczności prowadzi do ich śmierci. Taka śmierć komórki następuje w wyniku tego, że grafen przyłącza się do komórki nowotworowej, tworząc wokół niej taką cienką warstwę. Dzięki tej warstwie komórce zostaje odcięty dostęp tlenu oraz składników odżywczych i w związku z tym dochodzi do jej śmierci. A czym tak w ogóle jest ten grafen? Grafen tworzy płaską strukturę, która składa się z atomów węgla. Jest to bardzo cienki materiał, ale porównując go ze stalą, jest od niej cięższy nawet 100 – 300 razy. Doskonale przewodzi ciepło i elektryczność, a dzięki temu jest wykorzystywany w elektronice.


Naukowcy z SGGW pracują cały czas nad przebadaniem właściwości biologicznych grafenu, ale też pracują nad jego możliwością hamowania rozwoju komórek nowotworowych u człowieka. Nad tymi badaniami czuwa prof. Ewa Sawosz Chwalibóg z gronem naukowców: dr Martą Grodzik, Sławomirem Jaworskim, Martą Kutwin i Mateuszem Wierzbickim. A tak dokładnie to pracują nad komórkami glejaka.
Poprzez to, że garafen przylega do komórki nowotworowej i odcina jej dostęp tlenu oraz składników odżywczych, dochodzi do jej śmierci. Jednak powstaje pytanie, czy węgiel jest szkodliwy dla ludzkiego organizmu? Otóż taki węgiel nie działa toksycznie na tkankę ludzką, a dzięki niemu dochodzi do zmniejszenia nowotworu. Nie zawsze dochodzi jednak do całkowitej śmierci komórki nowotworowej glejaka. W większości przypadków komórek nowotworowych glejaka dochodzi do śmierci tych komórek, a u innych zachodzi on w 70 – 80% i wtedy dochodzi do reakcji nekrotycznej śmierci komórki, a to oznacza, że komórka ta nie została całkowicie zniszczona, co może spowodować powstanie odpowiedzi zapalnej. Różne komórki glejaka reagują w inny sposób na grafen.
Prawdopodobnie tę metodę będzie można również wykorzystywać w leczeniu innych nowotworów. Poza tym ten grafen nie tylko powoduje śmierć komórek nowotworowych, ale również jest dobrym nośnikiem innych substancji. Razem z nim można podawać leki czy składniki odżywcze.
Badania tych naukowców prowadzone są na razie na komórkach glejaka oraz na guzach, które zostają wyhodowane z tych komórek. Do tej pory badania biologiczne prowadzone są na zwierzętach, a trzeba jeszcze poczekać na badania kliniczne.