home Lek na raka Czy komórki nowotworowe można uśmiercić grafenem?

Czy komórki nowotworowe można uśmiercić grafenem?

Naukowcy ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego odkryli, że komórki nowotworowe może niszczyć grafen. Ale co to jest grafen i na czym polega to niszczenie komórek?

Dzięki temu grafenowi możliwe jest niszczenie komórek nowotworowych, co w ostateczności prowadzi do ich śmierci. Taka śmierć komórki następuje w wyniku tego, że grafen przyłącza się do komórki nowotworowej, tworząc wokół niej taką cienką warstwę. Dzięki tej warstwie komórce zostaje odcięty dostęp tlenu oraz składników odżywczych i w związku z tym dochodzi do jej śmierci. A czym tak w ogóle jest ten grafen? Grafen tworzy płaską strukturę, która składa się z atomów węgla. Jest to bardzo cienki materiał, ale porównując go ze stalą, jest od niej cięższy nawet 100 – 300 razy. Doskonale przewodzi ciepło i elektryczność, a dzięki temu jest wykorzystywany w elektronice.

graphene photo
Photo by UCL Mathematical and Physical Sciences

Naukowcy z SGGW pracują cały czas nad przebadaniem właściwości biologicznych grafenu, ale też pracują nad jego możliwością hamowania rozwoju komórek nowotworowych u człowieka. Nad tymi badaniami czuwa prof. Ewa Sawosz Chwalibóg z gronem naukowców: dr Martą Grodzik, Sławomirem Jaworskim, Martą Kutwin i Mateuszem Wierzbickim. A tak dokładnie to pracują nad komórkami glejaka.

Poprzez to, że garafen przylega do komórki nowotworowej i odcina jej dostęp tlenu oraz składników odżywczych, dochodzi do jej śmierci. Jednak powstaje pytanie, czy węgiel jest szkodliwy dla ludzkiego organizmu? Otóż taki węgiel nie działa toksycznie na tkankę ludzką, a dzięki niemu dochodzi do zmniejszenia nowotworu. Nie zawsze dochodzi jednak do całkowitej śmierci komórki nowotworowej glejaka. W większości przypadków komórek nowotworowych glejaka dochodzi do śmierci tych komórek, a u innych zachodzi on w 70 – 80% i wtedy dochodzi do reakcji nekrotycznej śmierci komórki, a to oznacza, że komórka ta nie została całkowicie zniszczona, co może spowodować powstanie odpowiedzi zapalnej. Różne komórki glejaka reagują w inny sposób na grafen.

Prawdopodobnie tę metodę będzie można również wykorzystywać w leczeniu innych nowotworów. Poza tym ten grafen nie tylko powoduje śmierć komórek nowotworowych, ale również jest dobrym nośnikiem innych substancji. Razem z nim można podawać leki czy składniki odżywcze.

Badania tych naukowców prowadzone są na razie na komórkach glejaka oraz na guzach, które zostają wyhodowane z tych komórek. Do tej pory badania biologiczne prowadzone są na zwierzętach, a trzeba jeszcze poczekać na badania kliniczne.

 

Ilona

Pasjonatka tematów zdrowotnych :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *