home Lek na raka Co jeść, aby nie mieć raka?

Co jeść, aby nie mieć raka?

Naukowcy wciąż się prześcigają w badaniach i komentują, które produkty mogą nam pomóc w zapobieganiu powstawania raka, a które mogą go powodować. Dlatego warto sprawdzić, które produkty zapobiegają powstawianiu raka, a może nam to pomoże. W związku z tym trzeba uzupełnić lodówkę i szafki w kuchni o te produkty.

Brown rice photo
Photo by Arria Belli

Jednymi z takich produktów są pełne ziarna zbóż, a więc do swojej diety należałoby włączyć płatki owsiane, brązowy i dziki ryż, chleb razowy, pumpernikiel, kaszę jaglaną czy też kaszę gryczaną. Warto wiedzieć, że produkty te zawierają duże ilości błonnika, który korzystnie wpływa na rozwój flory bakteryjnej jelit, a także zmniejsza wchłanianie tłuszczu. Najnowsze badania wykazały, że błonnik zawarty w pokarmie ma duże znaczenie w przypadku profilaktyki raka piersi.

Przeciwnowotworowe działanie mają również orzechy brazylijskie, które zawierają najwięcej selenu. Dowiedziono właśnie, że ten pierwiastek może mieć wpływ na proces apoptozy komórek, a także na metabolizm kancerogenów. Poza tym selen jest również składnikiem enzymów antyoksydacyjnych i ma również działanie przeciwzapalne. Podczas badań dowiedziono, że najlepiej wpływa na raka płuc, prostaty i raka sutka.

Zamiast pić czarną herbatę, lepiej postawić na zieloną herbatę, ponieważ zawiera ona polifenole, które mają właściwości antynowotworowe, a głównie EGCG. To właśnie one są odpowiedzialne za hamowanie powstawania nowotworu jelita grubego. Cały czas trwają badania nad tą herbatą i niedawno naukowcy odkryli, że ekstrakt z niej może pomóc w walce z czerniakiem. Naukowcy z University of Strathclyde dowiedli, że związki występujące w tej herbacie spowodowały zanik 40% nowotworów skóry, ale na razie hodowanych w warunkach laboratoryjnych. O tym można przeczytać w czasopiśmie „Nanomedicine”.

tomatoes photoKolejnym produktem, na który należy postawić są czerwone pomidory. W 100 g takich pomidorów znajduje się od 3,1 do 7,74 mg likopenu. Ten likopen to barwnik, który, jak badania dowodzą, ma ważne znaczenie w profilaktyce raka. Naukowcy przebadali dokładnie ten barwnik i dowiedli, że kobiety, które mają jego wysoki poziom we krwi, są mniej narażone na zachorowanie na raka szyjki macicy. Można również zmniejszyć pojawienie się raka jelita grubego albo odbytnicy aż o 60%, jeżeli będzie się spożywało 30 mg likopenu każdego dnia. Czerwone pomidory powinni również jeść mężczyźni, ponieważ likopen wpływa na działanie hormonów androgenów, które są właśnie odpowiedzialne za przyrost tkanki gruczołu prostaty.

Nie należy również zapominać o brokułach, które są najlepszym źródłem sulforafanu , tak samo jak kalafior czy kapusta. Ten sulforafan ma działanie podobne do enzymów HDAC, a tak dokładnie to blokuje on powstawanie różnych transformacji związków rakotwórczych. Związek ten jest również odpowiedzialny za bezpośrednie blokowanie miejsc, w których dochodzi do wiązanie z cząsteczkami DNA. Dzięki temu nie dochodzi do powstawania różnych mutacji nowotworu. A jeżeli u pacjenta są już komórki nowotworowe, to ten związek powoduje, że te komórki nie rozchodzą się po całym organizmie. Najlepiej takie brokuły jeść na surowo i posiekane, a jeżeli taka ich postać nam nie odpowiada, to można je spożywać w formie koktajlu.

A co mają z tym wspólnego grzyby, a zwłaszcza pieczarka? Otóż bogata jest ona w witaminy z grupy B oraz witaminę D, które mają właściwości przeciwwirusowe i antybakteryjne. Najlepiej zacząć spożywać je jak najwcześniej, aby wzmocnić i zwiększyć odporność na nowotwory. Takim nowym odkryciem jest sproszkowany ekstrakt z pieczarek. W piśmie „Cancer” można przeczytać, że podawany osobom chorym na raka prostaty może dojść u nich do obniżenia antygenu sterczowego.

Garlic photoCzy czosnek może pomóc na raka? Wychodzi, że tak, ponieważ badania, które zostały opublikowane w czasopiśmie „Journal of the American Cancer Society”, dowodzą, że w czosnku znajdują się związki siarki, które mają korzystny wpływ na nowotwór, jakim jest glejak. Podczas tych badań zwrócono uwagę na związki, jakie zachodzą pomiędzy związkami siarki z czosnku, a komórkami glejaka. Taką barierę krew – mózg mogą pokonać hydroksylowe jony sulfonofenyli. W związku z tym, w jakiej postaci jeść czosnek? Należy wziąć świeży czosnek, wyciąć kawałek, a następnie zostawić na 15 minut, a potem go zjeść. Trzeba go pozostawić na 15 minut, aby mogły się w nim uwolnić enzymy produkujące związki przeciwnowotworowe.

Niektórzy badacze dowodzą, że osoby jedzące oliwę z oliwek rzadziej chorują na nowotwory. W tym przypadku najlepsza będzie oliwa extra virgin z pierwszego tłoczenia i wyciskana na zimno. To właśnie w niej znajduje się oleocanthal, a jest to silny antyoksydant, który ma działanie przeciwzapalne. Naukowcy z Uniwersytetu Rutgersa wykazali w nowych badaniach, że ten związek zwalcza komórki nowotworowe, a zdrowe pozostawia. W takich warunkach laboratoryjnych czas potrzebny na zniszczenie komórek nowotworowych wynosi od 30 minut do jednej godziny.

Mamy również wino, ale czerwone, które zawiera polifenole i jest ich tam 2000 mg/l, czyli więcej niż  w białym. Wino to ma związek, jakim jest resweratrol, który wykazuje działanie hamujące i blokujące podczas powstawania nowotworu. Poza tym przyczynia się do niszczenia uszkodzonych komórek, ale też korzystnie wpływa na możliwość naprawy uszkodzonych genów, które powstają, np. w wyniku promieniowania. Wino można zastąpić winogronami i jeść je ze skórką.

Jednak to wszystko nie jest takie proste ponieważ można znaleźć badania, które dowodzą, że coś powoduje raka, a inne badania będą mówiły, że ten produkt zapobiega powstawaniu raka i tak jest z:

  • winem,
  • pomidorami,
  • herbatą,
  • mlekiem
  • jajkami,
  • kukurydzą,
  • kawą,
  • masłem,
  • wołowiną.

Ilona

Pasjonatka tematów zdrowotnych :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *