home Rak jelita grubego Rak jelita grubego – definicja

Rak jelita grubego – definicja

Rak jelita grubego to nowotwór, który występuje w obrębie okrężnicy, zagięcia esiczoodbutniczego oraz odbytnicy. W większości przypadków rozwija się on na podłożu uszypułowanego gruczolaka (a rzadziej na podłożu nieuszypułowanego). W nim dzięki procesom metaplastycznym doszło do powstania raka nieinwazyjnego, który obecny jest tylko w obrębie błony śluzowej, a potem inwazyjnego.

hospital photoJest to drugi pod względem zachorowalności nowotwór złośliwy w Europie. Co roku diagnozowany jest on u ponad 400 tysięcy Europejczyków. Objawia się m.in. krwią w kale, krwawieniami z odbytu oraz bólem w dolnej części brzucha. W Polsce przeżycia pięcioletnie chorych na ten nowotwór nie przekraczają 28%.

Rak ten może być umiejscowiony w różnych częściach jelita grubego, ale najczęściej rozwija się on w okrężnicy i odbytnicy. Tworzy przerzuty głównie do wątroby, ale także do płuc, jajników, nadnerczy, mózgu oraz kości. Występuje on częściej u mężczyzn niż kobiet. bardzo rzadko występuje przed 40. trokiem życia, a szczyt zachorowalności na ten nowotwór przypada na 7. dekadę życia.

Ilona

Pasjonatka tematów zdrowotnych :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *