home Refluks Refluks

Refluks

reflux photo
Photo by Mike Licht, NotionsCapital.com

Spis treści

Co to jest refluks?

Refluks przełyku to zespół dolegliwości, które zostały wywołane zarzuceniem treści żołądkowej do przełyku. W wyniku tej choroby do przełyku powraca połknięty pokarm, ale także wytwarzany w żołądku kwas solny oraz enzymy trawienne, a to powoduje pieczenie, czyli zgagę. Choroba ta nazywana jest refluksem żołądkowo – jelitowym.

Przyczyny refluksu

Do refluksu dochodzi, gdy dolny zwieracz przełyku kurczy się nieprawidłowo albo jest niewydolny. Wtedy to kwaśne składniku soku żołądkowego wracają do przełyku. Ta choroba może pojawić się także podczas występowania innych chorób, takich jak: twardzina, cukrzyca, w przypadku chorób związanych z przewlekłym nadużywaniem alkoholu, a także w przypadku zaburzeń hormonalnych. Refluks może rozwinąć się również u osób, które mają przepuklinę rozworu przełykowego.

Refluks u dzieci

U prawie połowy dzieci do pierwszego roku życia dochodzi do ulewania się, co jest spowodowane cofaniem się pokarmu z żołądka do przełyku, a potem do jamy ustnej, a dalej na zewnątrz.

Przyczyną tego zjawiska jest duża objętość spożywanych pokarmów, ale także niedojrzałość czynnościowa oraz anatomiczna jeszcze rozwijającego się przewodu pokarmowego. Inną przyczyną ulewania w tym wieku może być reakcja alergiczna na pokarm.

Objawy refluksu

Objawy refluksu to:
1) zgaga,
2) puste odbijanie się,
3) uczucie cofania się treści żołądkowej do przełyku,
4) gorycz w ustach,
5) trudności w połykaniu.

Bardzo często pojawia się również:
1) pieczenie za mostkiem,
2) nadkwasota,
3) kwaśne odbijania,
4) ból górnej części brzucha.

Postępowanie w przypadku wystąpienia objawów

Kiedy pojawią się objawy refluksu przełyku warto zmodyfikować swój styl życia. Najpierw trzeba zmienić sposób odżywiania się. Należy jeść mniejsze posiłki, ale powinny być spożywane częściej. Ostatni posiłek należy zjeść najpóźniej trzy godziny przed położeniem się spać. Trzeba unikać tłustych pokarmów oraz tych, które są mocno przyprawione, gazowanych napojów, cytrusów, czekolady i kawy. Należy również odstawić alkohol i papierosy.

Diagnoza refluksu

Refluks można rozpoznać na podstawie typowych dla tej choroby objawów. Jeżeli objawy, pomimo leczenia, utrzymują się długo lekarz może zlecić wykonanie badań. Badania, które wykonuje się w celu diagnozy choroby refleksowej to:
1) test z inhibitorem pompy protonowej,
2) gastroskopia wraz z pobraniem wycinka ze śluzówki przełyku,
3) pH-metria z impedancją,
4) manometria przełyku,
5) badanie endoskopowe.

Leczenie refluksu

W leczeniu refluksu można zastosować:
1) dietę,
2) leczenie farmakologiczne,
3) leczenie chirurgiczne.

Domowe sposoby na refluks

Taką najważniejszą rolę w walce z refluksem odgrywa dieta. powinna ona być przede wszystkim lekkostrawna. posiłki należy jeść mniejsze, a częściej. Nie należy stosować mleka, ponieważ mleko redukuje objawy zgagi na chwilę, a po dłuższym czasie zwiększa wydzielanie kwasów żołądkowych i powoduje, że refluks przybiera na sile. Aby ograniczyć wydzielanie kwasu żołądkowego trzeba stosować mniej soli. Poleca się picie soku z aloesu, który łagodzi podrażnienia przewodu pokarmowego i uwalnia od zgagi. Przed każdym posiłkiem można wypić jedną łyżkę organicznego octu jabłkowego, który rozcieńcza się w szklance wody mineralnej. To pomoże zobojętnić kwasy żołądkowe i wspomoże trawienie. W walce z refluksem skuteczny jest korzeń lukrecji, który najczęściej dostępny jest w postaci herbatki albo wywaru. Na refluks również dobrze działa siemię lniane. Można go gotować z wodą około pół godziny i gotowy jest do spożycia, gdy ma konsystencję galaretowatą. Można także wymieszać zmielony len z ciepłą wodą i można go spożywać od razu. Zaleca się spożywanie witaminy D, która przyczynia się do ustabilizowania produkcji aż 200 peptydów, które działają antybakteryjnie nie tylko na przełyk, ale również na cały organizm. Niektórzy zalecają picie soku z surowych ziemniaków. Jeżeli objawy nie są jeszcze bardzo silne może pomóc wypicie szklanki wody. Przed jedzeniem można wypić szklankę soku pomarańczowego lub szklankę soku z kapusty kiszonej. Spanie z głową do góry. Należy unieść część łóżka z poduszkami o 10 – 15 centymetrów. Można zastosować leki, które są dostępne w aptece bez recepty. Jednak nie należy ich brać dłużej niż trzy tygodnie. Powinno się pić mniej napojów, które zawierają kofeinę, a więc herbatę, kawę, colę. Mogą one podrażniać śluzówkę przełyku oraz rozluźniać zwieracz przełyku.

Powikłania po chorobie refluksowej

Powikłania, które mogą wystąpić po chorobie refluksowej to:
1) zwężenie przełyku;
2) owrzodzenie;
3) krwawienie z owrzodzenia;
4) perforacja owrzodzenia;
5) przełyk Barretta;
6) rak – rak gruczołowy przełyku, rak złącza żołądkowo – przełykowego, rak płaskonabłonkowy przełyku.

Ilona

Pasjonatka tematów zdrowotnych :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *