home Rak pęcherza moczowego Rak pęcherza moczowego

Rak pęcherza moczowego

doctor photoRak pęcherza moczowego to jeden z najczęściej występujących nowotworów u osób starszych. Pod ty względem jest czwarty wśród mężczyzn i ósmy wśród kobiet. Ten nowotwór rozpoznawany jest przeważnie u mężczyzn po 45. roku życia. Największa zachorowalność jest w grupie wiekowej 80 – 84 lata.

Można wyróżnić dwa rodzaje raka pęcherza moczowego:
1) inwazyjny, który nacieka błonę mięśniową pęcherza i stanowi 30% wszystkich nowotworów pęcherza moczowego;
2) nieinwazyjny, który stanowi 70% wszystkich nowotworów pęcherza moczowego, jest to rak nienaciekający błony mięśniowej pęcherza.

Nowotwory złośliwe pęcherza moczowego stanowią około 7% zachorowań u mężczyzn i 2% zachorowań u kobiet. Liczba zachorowań na te nowotwory wynosiła w 2010 roku prawie 5000 u mężczyzn i około 1400 u kobiet.

Spis treści

Czynniki ryzyka raka pęcherza moczowego

Wyróżnia się następujące czynniki zachorowania na raka pęcherza moczowego:
1) Palenie papierosów.
2) Narażanie się na pochodne składników chemicznych i dotyczy pracowników przemysłu tekstylnego, gumowego, skórzanego, drukarskiego oraz chemicznego.
3) Przyczyną mogą być również wrodzone wady, które obejmują pęcherz moczowy.
4) Przewlekłe stany zapalne pęcherza moczowego.
5) Wiek.
6) Płeć.

Objawy raka pęcherza moczowego

Takim jednym z najczęstszych objawów nowotworu pęcherza moczowego jest krwiomocz. W niektórych przypadkach ilość krwi w moczu jest mała i nie przyczynia się do zmiany jego koloru, a jej wykrycie możliwe jest w analizie moczu. W większości przypadków występuje epizodycznie i może się powtórzyć dopiero po kilku miesiącach od pierwszego razu. Bardzo często jest bezobjawowy albo towarzyszą mu niewielkie dolegliwości bólowe.

Inne objawy, które rzadziej występują to:
– częste oddawanie moczu,
– ból,
– pieczenie podczas oddawania moczu,
– tzw. parcia naglące,
– uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza moczowego,
– zatrzymanie moczu.

Klasyfikacja raka pęcherza moczowego

Skala rangowa stopnia zaawansowanie choroby nowotworowej:
– Stopień I (T1, N0, M0) – jest to rak naciekający ponadnabłonkową tkankę łączną ściany pęcherza moczowego bez cech naciekania mięśniówki pęcherza moczowego. Nie stwierdza się tu przerzutów do węzłów chłonnych regionalnych oraz odległych.
– Stopień II (T2, N0, M0) – jest to rak pęcherza moczowego, który nacieka mięśniówkę ściany pęcherza moczowego bez cech naciekania tkanki tłuszczowej okołopęcherzowej. Nie stwierdza się tu zajęcia regionalnych i odległych węzłów chłonnych.
– Stopień III (T3 lub T4, N0, M0) – to rak, który przekracza ścianę pęcherza moczowego i nacieka otaczającą pęcherz tkankę tłuszczową – T3 albo okoliczne struktury anatomiczne, czyli gruczoł krokowy, macicę, pochwę – T4. nie stwierdza się przerzutów do węzłów chłonnych.
– Stopień IV (T4b, N0, M0) albo (jakikolwiek stopień T, N1 do 3, M0) albo (jakikolwiek stopień T, jakikolwiek stopień N, M1) – to rak pęcherza moczowego, który nacieka na kości miednicy albo ścianę jamy brzusznej – T4b lub nowotwór, który daje przerzuty do węzłów chłonnych – T1 do T3. do tego stopnia zaliczani są pacjenci, u których stwierdzono przerzuty odległe – M1.

Leczenie raka pęcherza moczowego

Najskuteczniejszym sposobem leczenia nowotworu pęcherza moczowego jest leczenie operacyjne. W tym leczeniu wyróżnia się dwie metody:
– przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego – TURT;
– cystectomia, czyli chirurgiczne usunięcie pęcherza moczowego.
Wybór metody jest uzależniony os stopnia zaawansowania choroby, wieku pacjenta oraz jego rokowania.

Można również zastosować radioterapię oraz chemioterapię. Poza tym stosuje się również leczenie dopęcherzowe oraz immunoterapię. Wskazania do ich zastosowania zależą od stopnia zaawansowania choroby.

Zapobieganie rakowi pęcherza moczowego

Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka pęcherza moczowego należy:
– nie palić papierosów,
– kontrolować oraz utrzymywać prawidłową wagę ciała,
– stosować właściwą dietę,
– być aktywnym fizycznie.

Ilona

Pasjonatka tematów zdrowotnych :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *