home Rak pęcherza moczowego Leczenie raka pęcherza moczowego

Leczenie raka pęcherza moczowego

Najskuteczniejszym sposobem leczenia nowotworu pęcherza moczowego jest leczenie operacyjne. W tym leczeniu wyróżnia się dwie metody:
– przezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego – TURT;
– cystectomia, czyli chirurgiczne usunięcie pęcherza moczowego.
Wybór metody jest uzależniony os stopnia zaawansowania choroby, wieku pacjenta oraz jego rokowania.

doctor photoPrzezcewkowa resekcja guza pęcherza moczowego – TURT to zabieg endoskopowy, który polega na resekcji, czyli wycięciu guza pęcherza moczowego. Wycięcie przeprowadzane jest przez cewkę moczową. Zabieg ten najpierw poprzedzony jest cystoskopią, podczas której urolog ocenia wnętrze pęcherza moczowego. TURT można wykonać w znieczuleniu regionalnym albo ogólnym złożonym. Wykonuje się go resektoskopem. To narzędzie, w którym ruch pętli elektrycznej przyczynia się do usuwania tkanki nowotworowej. Materiał, który zostaje pobrany podczas zabiegu TURT wysyła się do badania histopatologicznego.

Cystectomia to zabieg, który polega na usunięciu pęcherza moczowego. Podczas zabiegu u mężczyzn usuwany jest pęcherz moczowy, węzły chłonne oraz gruczoł krokowy. Natomiast u kobiet usuwa się pęcherz moczowy, węzły chłonne, przydatki oraz macicę. Jest to zabieg, który wykonuje się w znieczuleniu ogólnym.

Można również zastosować radioterapię oraz chemioterapię. Radioterapię przeprowadza się u tych pacjentów, którzy nie wyrazili zgody na radykalną cystectomię albo przy istniejących przeciwwskazaniach do jej wykonania. Natomiast chemioterapia polega na leczeniu paliatywnym lub na kojarzeniu chemioterapii z innymi technikami leczenia. Zadaniem chemioterapii indukcyjnej jest zmniejszenie rozmiarów guza, najczęściej przed napromienianiem. Stosuje się jeszcze chemioterapię neoadjuwantową, czyli przedoperacyjną oraz chemioterapię adjuwantową, czyli pooperacyjną

Poza tym stosuje się również leczenie dopęcherzowe oraz immunoterapię. Wskazania do ich zastosowania zależą od stopnia zaawansowania choroby. Podczas leczenia dopęcherzowego stosuje się szczepionkę BCG, a także leki cytostatyczne, takie jak: mitomycyna, doksorubicyna, epirubicyna oraz gemcytabina.

Ilona

Pasjonatka tematów zdrowotnych :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *