Wyróżnia się następujące czynniki zachorowania na raka pęcherza moczowego:
1) Palenie papierosów – ważna jest długość palenia oraz ilość wypalanych dziennie papierosów. Wśród mężczyzn jest przyczyną 50 – 65% przypadków zachorowania na nowotwór, a u kobiet 20 – 30%. Palenie papierosów jest uważane za główny czynnik, który zwiększa ryzyko wystąpienia raka pęcherza moczowego.
2) Narażanie się na pochodne składników chemicznych i dotyczy pracowników przemysłu tekstylnego, gumowego, skórzanego, drukarskiego oraz chemicznego. Nerki, które oczyszczają organizm ze szkodliwych związków wydzielają je do moczu. Mocz, który zawiera zwiększone stężenia rakotwórczych substancji działają uszkadzająco na komórki śluzówki pęcherza moczowego i przyczyniają się do kancerogenezy. Takim najbardziej znanym czynnikiem rakotwórczym są aminy aromatyczne. Związki chemiczne, które uznawane są za kancerogeny raka pęcherza moczowego to: 4 – aminobifenyl, alfa ibeta naftylamina, fenacetyna, o – toluidyna, benzydyna i jej pochodne, chlornafazyna, metylenodianilina.
3) Przyczyną mogą być również wrodzone wady, które obejmują pęcherz moczowy.
4) Przewlekłe stany zapalne pęcherza moczowego.
5) Wiek – jest to czynnik, na który w ogóle nie mamy wpływu. Najczęściej występuje u pacjentów powyżej 40. roku życia, a szczyt zachorowalności występuje po 60. roku życia.
6) Płeć – rak pęcherza moczowego cztery razy częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet.