home Lek na raka Został odkryty słaby punkt nowotworów płuc

Został odkryty słaby punkt nowotworów płuc

Naukowcom z University of Texas Southwestern Medical Center udało się odkryć słaby punkt w szlaku metabolicznym komórek. I to właśnie dzięki temu może się wreszcie uda powstrzymać rozrastanie się guzów nowotworowych w płucach.

scientist photoBardzo ważnym elementem dla tego szlaku metabolicznego jest PPARy, czyli receptor gamma aktywowany proliferatorami peroksysomów. Ten receptor to proteina, która jest odpowiedzialna za regulowanie metabolizmu glukozy oraz lipidów w zdrowych Komorkach. Naukowcom udało się ustalić, że jeżeli przy użyciu leków przeciwcukrzycowych możliwe jest aktywowanie się PPARy w komórkach raka płuc, to ta proteina będzie mogła może powstrzymać podział komórek.

Badaczom udało się odkryć, że aktywowanie PPARy może doprowadzić do poważniejszej zmiany metabolicznej w komórkach nowotworowych. Prof. Ralf Kittler powiedział, że taka zmiana prowadzi do upośledzenia zdolności właśnie tych komórek do bronienia się przed stresem oksydacyjnym. To właśnie taki zwiększony stres oksydacyjny hamuje rozwój nowotworu. Dowiedziono, że aktywowanie tego receptora zapobiega dokonywaniu się podziałów pomiędzy komórkami nowotworowymi. Tak wyszło w badaniach in vitro, jak i w eksperymentach na myszach. Udało się im zaobserwować, że dochodzi prawie do całkowitego powstrzymania rozwoju nowotworu. Każdy dodatkowy wzrost stresu oksydacyjnego może zaszkodzić komórce, a właśnie aktywowanie PPARy powoduje, że w komórkach dochodzi do zwiększenia poziomu wolnych rodników. Jest to przełomowe odkrycie, ponieważ jednym z leków, który aktywuje PPARy, jest jeden ze środków, który został zatwierdzony przez FDA i jest dobrze tolerowany, porównując go z chemioterapią.

Jeśli zostanie poznany mechanizm jego działania, to pozwoli to określić, które guzy będą reagowały na leczenie. A gdy połączy się te środki z tradycyjnymi lekami na nowotwór, to leczenie może być skuteczniejsze.

Źródła:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25264247

PMID:     25264247

PMCID:     PMC4191999

DOI:     10.1016/j.cmet.2014.08.003

http://profiles.utsouthwestern.edu/profile/114387/ralf-kittler.html

Ilona

Pasjonatka tematów zdrowotnych :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *