home Lek na raka Czy witamina C może być stosowana w celu leczenia nowotworów złośliwych? Czy to działa?

Czy witamina C może być stosowana w celu leczenia nowotworów złośliwych? Czy to działa?

Witamina C jest wszystkim znana z tego, że ma właściwości wspomagające odporność naszego organizmu, ale czy niszczy komórki niektórych nowotworów? Naukowcy z Cornell University w Nowym Jorku twierdzą, że możliwe jest wykorzystanie tej witaminy w walce z niektórymi nowotworami złośliwymi.

Szczególnie zwrócono uwagę na niektóre typy raka jelita grubego, gdzie  w większości przypadków komórki tego raka mają mutację w genach KRAS albo BRAF. A to sprawia, że nowotwór jest bardziej złośliwy, a to z kolei powoduje, że chemioterapia jest mniej skuteczna.

Orange juice photoNajnowsze badania naukowców z tego Uniwersytetu oraz z innych ośrodków badawczych w Nowym Jorku – http://biotech.gsu.edu/houghton/4564/PPT%20Presentations/Yun’15(VitC_GAPDH_S-LC).pdf  dowodzą, że bardzo wysokie dawki takiej witaminy przyczyniają się do zakłócenia wzrostu komórek raka jelita grubego właśnie z tymi opisanymi wyżej mutacjami. Aby ta witamina C zadziałała, potrzebna jest jej duża ilość, a jest to dawka, która zawiera się w 300 pomarańczach. Jednak doświadczenia te nie były prowadzone jeszcze na ludziach, a tylko na hodowlach komórkowych oraz na myszach. Dr Lewis Cantley, który pracował przy tych badaniach, stwierdził, że te wyniki są podstawą do dalszych badań, a szczególnie tych w przypadku raka jelita grubego. Jak wspomniano wyżej badania te były prowadzone tylko na hodowlach komórkowych i na myszach, a więc nie wiadomo, jak one zadziałają na ludzi i czy w ogóle zadziałają.

Uważa się, że działanie witaminy C na nasze zdrowie zależy od jej działania przeciwutleniającego, ale naukowcy zaobserwowali, że witamina ta w wysokich dawkach działa na komórki raka poprzez pobudzanie w nich procesów utleniania. W niektórych warunkach witamina C zostaje przekształcona w kwas DHA, który dostaje się do komórek za pomocą GLUT1, a Ci naukowcy dowiedli, że przeciwutleniacze znajdujące się w komórkach próbują na nowo przekształcić ten kwas z powrotem w witaminę C, to powoduje, że wykorzystany jest jej zapas, a to znowu przyczynia się do tego, że ta komórka zostaje zniszczona z powodu stresu oksydacyjnego.

Orange juice photoKomórki raka, które są z mutacjami KRAS i BRAF, mają o wiele więcej receptora GLUT1, ponieważ muszą mieć bardzo dużą ilość glukozy, która jest im potrzebna do przeżycia i wzrostu. Poza tym takie komórki z mutacjami produkują aktywniejsze wolne rodniki tlenowe i w związku z tym muszą mieć większą ilość przeciwutleniaczy do przetrwania. I właśnie dlatego takie komórki podlegają bardziej na działanie DHA niż komórki zdrowe albo komórki nowotworowe, ale bez mutacji KRAS lub BRAF.

Jednak witamina ta nie leczy raka, ponieważ guzy te rosły u myszy dalej, a wraz z upływem czasu zabijały każdą z tych myszy. Zwierzęta te nadal umierały, ale trochę dłużej to trwało. Sok z tych 300 pomarańczy przyczynił się do tego, że hamował wzrost raka, ale nie spowodował, że został on całkiem zwalczony.

Źródła:

  1. Wilson, Michelle K.; Baguley, Bruce C.; Wall, Clare; Jameson, Michael B.; Findlay, Michael P. „Review of high-dose intravenous vitamin C as an anticancer agent”. Asia-Pacific Journal of Clinical Oncology, 2014, 10: 22–37
  2. Luo J, Shen L, Zheng D. „Association between vitamin C intake and lung cancer: a dose-response meta-analysis”. Sci Rep 2014, 4: 6161.
  3. Xu X, Yu E, Liu L, Zhang W, Wei X, Gao X, Song N, Fu C. „Dietary intake of vitamins A, C, and E and the risk of colorectal adenoma: a meta-analysis of observational studies”. Eur. J. Cancer Prev. 2013, 22: 529–39.
  4. Harris HR, Orsini N, Wolk A. „Vitamin C and survival among women with breast cancer: a meta-analysis”. Eur. J. Cancer 2014, 50: 1223–31

https://www.cancer.gov/about-cancer/treatment/cam/hp/vitamin-c-pdq

Ilona

Pasjonatka tematów zdrowotnych :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *