home Łysienie Wypadanie włosów

Wypadanie włosów

Marzeniem każdej osoby są piękne, lśniące i zdrowe włosy. Każdemu codziennie wypadają włosy. Jednak są też takie osoby, którym włosy wypadają nadmiernie. Wtedy koniecznie trzeba podjąć odpowiednie działania.

Spis treści

Przyczyny wypadania włosów

hair photo
Photo by Moyan_Brenn

Przyczyny wypadania włosów mogą być różnorodne. Jedną z przyczyn wypadania włosów jest nieprawidłowe ich uczesanie. Robienie koka czy wiązanie ich w tzw. koński ogon powoduje, że skóra głowy nadwyręża się, a to z kolei przyczynia się do zanikania mieszków włosowych.

Przyczyny wypadania włosów mogą być również związane z mechanicznym uszkodzeniem włosa. Takie uszkodzenia mogą być spowodowane, np. tapirowaniem, zbyt ciasnym wiązaniem, spinaniem włosów oraz rozczesywaniem ich na siłę.

Włosy wypadają także z powodu stosowania na nich wysokiej temperatury, a więc nie służy im suszenie suszarką, stosowanie lokówek oraz prostownic.

cigarettes photoZa ubywanie włosów na naszej głowie odpowiedzialne jest również palenie papierosów. Działa ono na włosy nie tylko od wewnątrz, ale również od zewnątrz. Przyczynia się do niszczenia włosów, ich matowienia, a to z kolei sprawia, że zaczynają wypadać. Poza tym włosy mogą też wypadać z powodu zatrucia różnymi toksynami, takimi jak: rtęć, arsen. Jeżeli dostaną się one do organizmu człowieka, to włosy mogą zacząć wypadać w ciągu dwóch tygodni, a ich odrastanie trwa od 6 do 8 tygodni.

Na włosy mają także negatywny wpływa stosowane przez nas środki kosmetyczne. Farbowanie włosów, robienie trwałej ondulacji przyczynia się do osłabienia struktury włosa, a poprzez to szybciej wypadają. Należy stosować szampon odpowiedni do swoich włosów.

Wykazano, że również stres działa negatywnie na nasze włosy. Zdarzają się sytuacje, w których osoby pod wpływem silnych emocji tracą włosy. liczba wypadających włosów zależy od typu stresu. Kiedy jesteśmy zestresowani każdego dnia, to ma to wpływ na stan naszych włosów, a konsekwencje tego mogą być długoterminowe.

Niektóre osoby tracą włosy w wyniku chemioterapii. Wypadanie włosów zależy od rodzaju zastosowanego leczenia, ponieważ nie każda chemioterapia powoduje, że włosy wypadają.

Wypadanie włosów może mieć również związek ze stosowaniem niektórych leków. Włosy można stracić w związku ze stosowaniem leków cytostatycznych, przeciwtarczycowych, immunopresyjnych, przeciwzakrzepowych, leki stosowane przy chorobach serca, a także leki antykoncepcyjne.

Na utratę włosów mają także wpływ różnorodne choroby, takie jak:
– choroby zakaźne, np. kiła;
– choroby ogólnoustrojowe, np. toczeń rumieniowaty, niedoczynność i nadczynność tarczycy;
– menopauza;
– po porodzie;
– choroby skóry głowy, np. grzybica skóry głowy.

Stosowanie nieprawidłowej diety także może przyczynić się do utraty włosów. Wpływa na to brak odpowiednich składników odżywczych. W związku z tym trzeba się zdrowo odżywiać i dostarczać do organizmu wszystkie niezbędne składniki odżywcze oraz witaminy i minerały.

Wypadanie włosów u kobiet i mężczyzn

Utrata włosów u kobiet może mieć różne przyczyny. Tzw. łysienie androgenowe zazwyczaj jest związane z nieprawidłową gospodarką hormonalną i najczęściej pojawia się po menopauzie. Na powstawanie tego łysienia mogą mieć wpływ czynniki genetyczne oraz przyjmowanie środków antykoncepcyjnych.

Niektórym kobietom wypadają włosy ponieważ żyją one w ciągłym stresie i związane jest to również z zaburzeniami hormonalnymi, z brakiem żelaza, a także tracą włosy po porodzie.

Natomiast łysienie u mężczyzn zazwyczaj pojawia się po 40. roku życia. przyczyną tego łysienia może być osłabienie mieszków włosowych. U mężczyzn najczęściej pojawia się łysienie plackowate, a także łysienie androgenowi.

Postawienie prawidłowej diagnozy

Jeżeli z każdym miesiącem wypada nam coraz więcej włosów, to warto zgłosić się do dermatologa albo trychologa. Bardzo ważne jest znalezienie przyczyny wypadania włosów. Lekarz podczas wizyty będzie zadawał nam wiele pytań, aby ustalić przyczynę wypadania włosów. Należy go poinformować, kiedy zaczęliśmy tracić włosy, czy przyjmujemy jakieś leki, mamy alergię, czy stosujemy dietę.

Trycholog podczas badania może wykorzystać trychoskop. Jest to urządzenie, które powiększa ponad 200 razy. Dzięki niemu można dokładanie zbadać włosy.

Łysienie

Nieleczone wypadanie włosów powoduje łysienie. To z kolei jest już większym problemem i wymaga intensywnego leczenia. Jest kilka rodzajów łysienia.

 alopecia photo
Photo by osseous

Łysienie androgenowe to dziedziczne wypadanie włosów, które związane jest z czynnikami hormonalnymi. To najczęstszy rodzaj łysienia występujący u kobiet powyżej 30. roku życia. takim jego charakterystycznym objawem jest przerzedzanie się włosów w kątach czołowych u mężczyzn, a u kobiet na środku głowy.

W związku z cyklem wzrostu włosa wyróżnia się łysienie anagenowe i telogenowe. Łysienie anagenowe powstaje w wyniku przedwczesnego zakończenia się fazy wzrostu włosa, a to w krótkim czasie prowadzi do jego wypadnięcia. Przyczyną takiego łysienia może być, np. chemioterapia.

Łysienie telogenowe powstaje w wyniku przejścia zbyt dużej liczby włosów w fazę spoczynku, a to przyczynia się do utraty włosów. Przyczyną tego łysienia mogą być, np. ciężkie infekcje, stosowane leki oraz zaburzenia hormonalne.

Występuje jeszcze łysienie rozlane, w którym włosy wypadają na całej głowie. Bardzo często jego przyczyną jest niedostateczne zaopatrywanie korzeni włosów w składniki odżywcze. Jego przyczyną może być, np. niedobór żelaza, stres oraz czynniki hormonalne.

Łysienie plackowate powoduje, że na głowie powstają odznaczające się ogniska wyłysienia. Najprawdopodobniej jego przyczyną jest reakcja układu odpornościowego człowieka.

Natomiast łysienie bliznowaciejące związane jest z pojawieniem się zbliznowaciałej tkanki łącznej. Dochodzi do zniszczenia mieszków włosowych, a jego przyczyną jest, np. uraz, przewlekła choroba skóry oraz zakażenie grzybicze.

Ilona

Pasjonatka tematów zdrowotnych :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *