home Łysienie Łysienie plackowate

Łysienie plackowate

bald men photo
 FaceMePLS

Spis treści

Łysienie plackowate

Łysienie plackowate to choroba skóry. Nie wiadomo jeszcze co jest jej przyczyną. Ten rodzaj straty włosów może występować w każdym wieku, w dowolnym momencie naszego życia. Często pojawia się w dzieciństwie i młodym wieku. Różne są rokowania w przypadku leczenia tej dolegliwości. Jeżeli leczenie jest prowadzone prawidłowo i uwzględnione odpowiednie dawki leków stosowane regularnie co daje dobre efekty to możliwość wyleczenia zwiększa się.

Objawy łysienia plackowatego

Przy tego rodzaju stracie włosów można zauważyć trwałe lub przejściowe ogniska wyłysienia. W tych miejscach nie pojawia się stan zapalny skóry. Często ten typ choroby doprowadza do rozległego wyłysienia, które trwa długo. Może to wywołać u osoby dotkniętej tą chorobą brak akceptacji własnego wyglądu a nawet zaburzenia psychologiczne. Jeżeli choroba nie będzie leczona i będzie postępować to może doprowadzić do całkowitego utracenia włosów nie tylko na głowie lecz również brwi, rzęs, włosów łonowych oraz pozostałego owłosienia. Łysieniu plackowatemu mogą towarzyszyć zmiany na paznokciach, które mają różną morfologię i stopień nasilenia. Niestety ona niekorzystnie rokują na skuteczność dalszego leczenia.

Jak rozpoznać ten rodzaj łysienia

Lekarz diagnozują tą chorobę na podstawie cech klinicznych. Istotne jest zauważenie ognisk całkowitego wyłysienia, które są odgraniczone dobrze i nie wykazują zmian bliznowatych, skórnych. Często są one otoczone przez ułamane włosy, które łatwo da się usunąć. Charakterystyczne jest również to, że dolegliwość pojawia się nagle, powstają nowe ogniska a stare zwiększają swój obwód.

Jeżeli rozpoznajemy łysienie plackowate u dzieci trzeba wziąć pod uwagę, że wśród części z nich wyrywanie włosów to objaw cech neurotycznych. Zdarza się, że wypadające włosy u dzieci to efekt zatrucia lekami, toksycznego. Ten typ łysienia może wystąpić również przy chorobach zakaźnych i wtedy ogniska wyłysienia są oddzielone od innych miejsc nie zmienionych przez chorobę. W przypadku kiły pojawia się symetryczny układ w okolicach skroni i potylicy i mniej wyraźne odgraniczenie i przerzedzenie włosów a nie ich całkowite wypadanie.

Przyczyny

Przyczyn tej dolegliwości może być wiele. Prawdopodobnie mają one wspólne podłoże genetyczne. Mogą mieć również znaczenie zjawiska autoimmunologiczne, zmiany naczyniowe, czynniki psychiczne, zaburzenia układu nerwowego. Według lekarzy i naukowców, którzy badają tą chorobą duże znaczenie mogą mieć zjawiska immunologiczne. Uważają oni tak, ponieważ często razem z łysieniem plackowatym pojawiają się inne choroby ze zjawiskami immunologicznymi jak toczeń rumieniowaty, cukrzyca typu pierwszego, zapalenie tarczycy typu Hashimoto. Często ta dolegliwość powodująca utratę włosów występuje rodzinnie.

Leczenie

Jeżeli osoba chora na łysienia plackowate decyduje się na leczenie tej dolegliwości ambulatoryjnie ma podawany minoksydyl, miejscowo cygnolię lub terapię kortykosterydową. Niestety na ogół efekty zastosowania tych metod nie są za bardzo skutecznie. Bardzo podobnie jest ze stosowaniem miejscowo cygnoliny.

Są jeszcze inne metody leczenia tego rodzaju wypadania włosów jak metoda fotodynamiczna PUVA. Może ona przynieść dobre efekty jednak odrost przy tej metodzie jest tylko częściowy. Takie formy terapii powoduje odrastanie włosów tylko u połowy osób dotkniętych tą dolegliwością.

Lekarze uważają, że najskuteczniejsze jest leczenie przy pomocy DCP lub alergenów kontaktowych. Jest to jednak stosunkowo droga metoda.

Nie stwierdzono jeszcze czy jest możliwe leczenie przyczynowe łysienia plackowatego. Najczęściej stosuje się postępowanie ogólnoustrojowe jak w przypadku łuszczycy. Aby efekt leczenia był dobry konieczna jest wielomiesięczna fotochemioterapia całej skóry a nie tylko miejsc na głowie pozbawionych włosów.

W leczeniu tego rodzaju utraty włosów można również stosować rozpuszczone sole cynku podobnie jak w przypadku trądziku. Podaje się je przez dłuższy czas, aby efekt działania był dobry i by doprowadzić do odrastania brwi oraz rzęs.

Jeżeli łysienie plackowate było wywołane przez silny stres podaje się pacjentowi leki neurotropowe.

Można również zastosować nie duże dawki glikortykosteroidów. Taka terapia spowoduje jednak, że włosy odrosną tylko na jakiś czas a po skończonym leczeniu choroba może wrócić.

Wśród leków immunosupresyjnych do leczenia można wybrać cyklosporyne A. Powinna być ona podawana z niewielką dawką prednizonu.

Jeżeli decydujemy się na leczenie miejscowe łysienia plackowatego trzeba zastosować alergeny kontaktowe. Dają one dobre rezultaty jeśli podawane są długotrwale. Jest to jednak dość droga forma leczenia.

Leki na łysienie plackowate

Wśród leków, które mogą pomóc Ci w leczeniu Twojego problemu na pierwszym miejscu znajduje się Follixin. Jest to lek w formie tabletek do codziennego stosowania bezpieczny dla organizmu i nie wywołujący skutków ubocznych. Spowoduje on, że włosy w miejscach gdzie je utraciłeś/aś zaczną odrastać a pozostałe będą silniejsze. Warto rozważyć tą możliwość jeśli inne metody zawiodły.

Łysienie plackowate złośliwe

Ten rodzaj utraty włosów charakteryzuje się tym, że nie dostrzegamy odrastania włosów mimo, że zostało podjęte odpowiednie leczenie. Niestety przypadki złośliwe łysienia plackowatego nie dają dużych szans na wyleczenie tej dolegliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *