home Łysienie Łysienie androgenowe

Łysienie androgenowe

Bald men and women photo
 Mark Berry – Photographer & Graphic Designer

Spis treści

Łysienie androgenowe

Łysienie androgenowe jest chorobą dotykającą mężczyzn oraz kobiety. To najczęstsza przyczyna utraty włosów. Jest ono uwarunkowane genetycznie.
Głównym objawem tej dolegliwości jest nadmierne wypadanie włosów. Dzieję się tak u około dziewięćdziesięciu pięciu procent wszystkich osób dotkniętych tym rodzajem wypadania włosów. Ten typ łysienia pojawia się u kobiet, ale dotyczy głównie mężczyzn dlatego jest często nazywane łysieniem typu męskiego.

Przyczyny

Łysienie androgenowe pojawia się głównie u mężczyzn, ponieważ pochodna męskiego hormonu testosteronu czyli dihydrotestosteron w dużym stopniu wpływa na osłabienie i niszczenie cebulek włosów. W wyniku jego działania następuje kurczenie się mieszków włosowych a proces produkcji zdrowych włosów jest opóźniony a w rezultacie zupełnie zahamowany. U osób, które mają wysoki poziom dihydrotestosteronu w skórze głowy krótsza jest faza rozwoju włosów. Na ten rodzaj tracenie włosów może również wpływać zbyt duże napięcie mięśni skóry głowy. Osoby, których dotyczy łysienie tego typu mają bardziej niż inni natłuszczoną skórę głowy. Jest to wynik nadmiernego wydzielania łoju przez skórę. Jest to dość charakterystyczny objaw przy tego typu łysieniu.

Łysienie androgenowe u kobiet

Utrata włosów typu androgenowego to problem, który dotyczy również kobiet. Często jest to objaw zaburzeń hormonalnych w organizmie kobiety. Może pojawić się przy takich chorobach jak zespół wielotorbielowatych jajników, zespół Cushinga(nadczynność kory nadnerczy pierwotna lub wtórna), zespół nadnerczowo płciowy, guzy jajnika czy nadnerczy.

Przyczyny łysienia u kobiet

Jedną z przyczyn tej dolegliwości u kobiet, która pojawia się również u panów są powody genetyczne. Geny a właściwie ich mutacje mogą powodować wytwarzanie androgenów i ich przekształcanie do dihydoepitestosteronu. Do wypadania włosów w tym przypadku mogą również doprowadzić geny kodujące receptory dla androgenów.

Zmutowane geny mogą powodować, że organizm jest dużo bardziej wrażliwy na dihydrotestosteron pochodzący od testosteronu. Jeżeli jego stężenie jest duże działa degenerująco na cebulki włosów o wiele bardziej niż u osoby o innym składzie genetycznym.

Drugą przyczyną łysienia tej postaci utraty włosów jest hiperandragonizm. Powoduje on zmniejszenie mieszków włosowych. W wyniku tego włosy są jaśniejsze, krótsze, cieńsze. Pojawia się on przy chorobie wielotorbielowatych jajników. Inną jego przyczyną może być stosowanie środków z zawartością progesteronu (preparatów antykoncepcyjnych).

Efektem działania androgenów jest to, że faza anagenu czyli wzrostu włosa jest krótsza. Wydłuża się też czas, w którym mieszek włosowy jest w stanie wytworzyć nowy włos. Do tego mogą przyczyniać się detergenty, które są zawarte w szamponach i lakierach do włosów.

Objawy łysienia androgenowego

Początek łysienia androgenowego u mężczyzn następuje na ogół między dwudziestym a trzydziestym rokiem życia a u kobiet najczęściej po trzydziestce. Często u kobiet i u mężczyzn łysienie androgenowe ma trochę inny przebieg.

Objawy u mężczyzn

U panów wypadanie włosów zaczyna się powiększeniem kątów czołowo-skroniowych a potem następuje przerzedzenie włosów na szczycie głowy. Nazywane jest to typem męskim łysienia andragenowego.

Objawy u kobiet

Około trzydzieści procent kobiet obserwuje przy tej chorobie pogłębienie kątów na czole i skroni. Najczęściej są one w wieku pomenopauzalnym. Reszta kobiet ma łysienie androgenowe typu kobiecego polegające na rozlanym przerzedzaniu się włosów na szczycie głowy z pozostawionym niewielkim dwu, trzycentymetrowym rąbkiem w okolicy czołowej. Rzadko u kobiet dochodzi do tego, że tracą włosy na szczycie głowy.

Bardzo rzadko dochodzi w typie kobiecym do całkowitej utraty włosów w okolicy szczytu głowy.

 

Leczenie łysienia

Nie ma jednej metody na łysienie androgenowe, która umożliwia osiągnięcie pełnych rezultatów. Są metody bardziej i mniej skuteczne na leczenie tego problemu. Lekarze zgadzają się jednak co do faktu, że leczenie tej dolegliwości przynosi dobre rezultaty jeżeli problem jest wcześnie zdiagnozowany.
Wśród sposobów leczenia tego rodzaju dolegliwości można wymienić:

  • Kosmetyki na łysienie
  • Leczenie finasterydem lub dutasterydem
  • Terapię przy użyciu pola magnetycznego
  • Przeszczep włosów
  • Leczenie estradiolem czyli hormonem, który może być stosowany u kobiet i u mężczyzn jako kuracja łysienia tego rodzaju.
  • Uzupełnianie składników odżywczych
  • Laserotepię NTL
  • Stosowanie tabletek na wypadanie włosów Follixin, które zabezpieczają włosy przed wypadaniem.

Jak rozpoznać łysienie androgenowe u kobiet?

Jeżeli chcemy dobrze zdiagnozować łysienia androgenowe u kobiety potrzebne jest wykonanie testów, które pomogą w ustaleniu przyczyny utraty włosów. Oprócz tego warto, aby lekarz zebrał dokładny wywiad i przeprowadził badanie przedmiotowe włosów dodatkowych. Dobrym badaniem wykonywanym w celu odpowiedniej diagnozy jest trihogram. On pozwala na ocenę wyglądu korzeni włosów oraz określenie ilości włosów w poszczególnych fazach cyklu włosa. W celu rozpoznania przyczyny utraty włosów u kobiety warto wykonać również badania hormonalne. Na ogół lekarze zlecają takie badania jak Pacjentce zleca się wykonanie badań poziomów wolnego i całkowitego testosteronu, dihydroepitestosteronu, estrogenów, poziomu TSH, hormonów tarczycy oraz ferrytyny – białka uczestniczącego w przechowywaniu żelaza w organizmie. Najczęściej po wykonaniu trihogramu diagnozuje się łysienie androgenowe u kobiety jednak w niektórych przypadkach konieczna może okazać się biopsja skóry głowy. Trzeba również wykluczyć inne przyczyny utraty włosów.

Jak rozpoznać łysienie androgenowe u mężczyzny

W przypadku mężczyzn ten rodzaj wypadania włosów diagnozuje się łatwiej niż u kobiet. Nie trzeba w tym celu przeprowadzać dodatkowych badań. Wystarczy zwykłe badanie kliniczne. Na początku lekarz powinien przeprowadzić wywiad na temat przebiegu wypadania włosów, czasie trwania, leczeniu jakie zostało podjęte do rej pory oraz występowaniu łysienia w rodzinie.

Podczas badania lekarz jest w stanie ocenić jak bardzo zaawansowany jest proces łysienia i czy pojawiły się zmiany jakie mogą towarzyszyć łysieniu androgenowemu jak trądzik, łojotok, hirsutyzm. Są one wywołane przez wysokie stężenie androgenów we krwi.

Bald men and women photo
 orphanjones

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *