home Chrapanie Przyczyny chrapania

Przyczyny chrapania

Przyczyny chrapania mogą być związane z otyłością. Nadwaga może być przyczyną chrapania. Otyłość albo brak aktywności fizycznej mogą przyczyniać się do podwyższenia zawartości tłuszczu dookoła gardła, a to spowoduje jego ucisk, wynikiem czego będzie utrudniony przepływ powietrza przez drogi oddechowe.

sleep photo
Photo by Identity Photogr@phy

Wpływ na chrapanie ma również spożywanie dużej ilości alkoholu. Alkohol rozprzestrzenia się po całym organizmie i przyczynia się do spowolnienia reakcji w mózgu, a to z kolei powoduje większą relaksację mięśni w czasie snu. Mięśnie układu oddechowego są dodatkowo rozluźnione, a to powoduje ograniczenie przestrzeni dla wdychanego do płuc powietrza. Powietrze zaczyna wirować i poruszać wiotkimi strukturami gardła i zostaje wywołany dźwięk chrapania. Poza tym alkohol może przyczynić się do pojawienia się obturacyjnego bezdechu sennego.

Stosowaniem środków nasennych i uspokajających także wpływa na chrapanie. Środki te mają podobne działanie do alkoholu i przyczyniają się do wiotczenia mięśni gardła i języka.

Papierosy zawierają nikotynę, która przyczynia się do zalegania śliny w tchawicy oraz krtani. Poza tym dym papierosowy podrażnia błonę śluzową jamy nosowej oraz gardła i powoduje obrzęk. Taki obrzęk może ograniczać zdolność swobodnego oddychania.

Chrapanie jest związane z pozycją spania. Pozycją, w której najczęściej się chrapie jest spanie na plecach. Wtedy to język i podniebienie miękkie opadają w kierunku gardła, dochodzi do otwarcia ust. Następnie zwężają się drogi oddechowe i może dojść do ich zatkania, a to powoduje liczne zaburzenia oddychania.

Nieodpowiednia temperatura i wilgotność powietrza w sypialni jest jedną z przyczyn chrapania Powoduje to wysuszenie błony śluzowej gardła, do czego dochodzi, gdy w pokoju panuje zbyt wysoka temperatura i za mała wilgotność powietrza.

Przeziębienie również ma wpływ na chrapanie. Przyczyną chrapania może być zapalenie zatok przynosowych, przeziębienie. Kiedy nos jest niedrożny, człowiek zaczyna oddychać przez usta, a to wyzwala ruch drgający podniebienia i języczka.

Przyczyną chrapania mogą być alergiczne nieżyty nosa. U osoby, która ma alergię chrapanie jest związane z utrudnionym przepływem powietrza przez nos, ponieważ jest silny obrzęk błony śluzowej.

Uwarunkowania genetyczne i różne zmiany fizyczne przyczyniają się do chrapania. Do chrapania może dojść, gdy człowiek ma do czynienia z przerostem migdałków podniebiennych, przerostem migdałka gardłowego, znacznie wydłużonym podniebieniem miękkim i języczkiem, przerostem małżowin nosowych, które są spowodowane alergią, infekcjami czy obecnością polipów nosa, przerostem błony śluzowej gardła z licznymi fałdami śluzówki w obrębie jego ścian oraz łuków podniebiennych, deformacją szkieletu kostnego i/lub chrzestnego nosa, a najczęściej jest to skrzywienie przegrody nosa, wada szczęki, a także dochodzi do chrapania w przypadku przerostu masy języka.

Zażywaniem narkotyków ma takie samo działanie rozluźniające jak alkohol i powoduje relaksację mięśni gardła.

Ilona

Pasjonatka tematów zdrowotnych :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *