home Chrapanie Leczenie chrapania

Leczenie chrapania

to snore photo
Photo by ninefish

Nie ma leków, które mogłyby zlikwidować chrapanie, mogą one jedynie złagodzić objawy. Stosuje się różne aerozole do nosa, paski i klipsy do nosa oraz maści. Leki, które można stosować na chrapanie to:
– „Snoreeze, Spray do nosa, przeciw chrapaniu”,
– „Snoreeze, plastry na nos ułatwiające oddychanie”,
– „Air Plus, plastry na nos ułatwiające oddychanie”,
– „Snoreeze, spray do gardła, przeciw chrapaniu”
– „Nie chrap, spray”,
– „Plastry Active na chrapanie”,
– „Datong, spray, przeciw chrapaniu”,
– „Datong, spray przeciw chrapaniu do gardła”,
– „NoSnore Plus, wkładki do nosa”.

W leczeniu chrapania stosuje się również specjalnie wykonane urządzenia dentystyczne, czyli tzw. szyny żuchwy. Szyny te umieszcza się na dolnej części szczęki. Pociągają one lekko za język, kierując go do przodu. Jest to najbardziej powszechny sposób leczenia chrapania. Są one skuteczne zarówno w leczeniu chrapania, jak i bezdechu sennego. Przed pierwszym założeniem takiego aparatu najlepiej skonsultować się z lekarzem specjalistą, który wytłumaczy, jak go założyć. Czasami mogą pojawić się działania niepożądane, które obejmują stopniowe przemieszczanie zębów, zaburzenia stawu skokowo – żuchwowego, nadmierne ślinienie się oraz podrażnienia dziąseł.

Niekiedy wykonuje się także operacje chirurgiczne, aby poszerzyć drogi oddechowe poprzez usunięcie tkanek tylnej części gardła, w tym też języczka. Jednak zabiegi te nie są często polecane ze względu na pojawienie się blizn, jak i wystąpienie poważnych komplikacji.

Można także wykonać proste i bezpieczne zabiegi chirurgiczne, które likwidują chrapanie oraz zwiększają komfort życia:
1) Leczenie zaburzeń drożności nosa – operacje przegrody nosa, operacje zatok przynosowych oraz konchoplastyka, czyli zmniejszenie małżowin nosowych dolnych.
2) Operacje, które usztywniają podniebienie miękkie, czyli wszczepienie implantów Pillar®, podśluzówkowa koagulacja podniebienia, plastyka podniebienia, skrócenie długiego języczka.
3) Operacje, które zmniejszają upośledzenie drożności gardła, czyli uwulopalatoplastyka, jest to plastyka podniebienia miękkiego i języczka, usunięcie migdałków podniebiennych, tonsillectomia, usunięcie migdałka gardłowego, adenotomia.

Można również zastosować radiochirurgię. Metoda ta wykorzystuje energię o wysokiej częstotliwości i niskiej temperaturze. W wyniku jej stosowania dochodzi do zmiany kształtu podniebienia albo języczka w celu ograniczenia lub całkowitego wyeliminowania chrapania. Zabieg ten wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Wykorzystuje się tu nieinwazyjne fale radiowe, które pozwalają zminimalizować powikłania, a także czas potrzebny na rekonwalescencję. Chirurgia ta pozwala wykonywać drobne oraz precyzyjne nacięcia.

 

 

Ilona

Pasjonatka tematów zdrowotnych :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *