home Chrapanie Domowe sposoby na chrapanie

Domowe sposoby na chrapanie

to snore photo
Photo by danoxster

Jedną z najczęstszych przyczyn chrapania jest nieodpowiedni styl życia. Bardzo często żartujemy sobie z chrapania, jednak nie powinno się lekceważyć tej dolegliwości, a szczególnie, gdy towarzyszą jej groźne dla zdrowia bezdechy. Chcąc pozbyć się chrapania warto zmienić kilka nawyków w naszym stylu życia. Na zmniejszenie lub wyeliminowanie chrapania wpływ może mieć:
1) Zmiana pozycji snu, jeżeli śpi się na wznak – do pogłębienia się chrapania dochodzi, gdy dana osoba śpi na wznak. Jest to spowodowane tym, że język opada ku tyłowi, a poprzez to dochodzi do otwierania się ust i następuje zwężenie kanału nosogardła oraz części gardła. Można położyć się na boku, na lekko uniesionej poduszce.
2) Wyleczenie infekcji – jeżeli chrapanie pojawia się raz na jakiś czas, a najczęściej w okresie podatności organizmu na przeziębienia, to może być spowodowane niedrożnością dróg oddechowych. Kiedy mamy niewyleczony katar, zapalenie zatok albo powiększone migdałki to zaczynamy oddychać przez usta, a to wywołuje różne, uciążliwe dźwięki.
3) Leczenie alergii – wtedy zastosować odpowiednie leczenie alergologiczne.
4) Odpowiednia poduszka – wybór odpowiedniej poduszki pozwoli ograniczyć chrapanie, ale także pomoże w zwalczaniu zaburzeń snu. Wybór poduszki ma duże znaczenie, ponieważ na regenerację organizmu i zdrowy odpoczynek ma wpływ prawidłowe podparcie głowy, szyi oraz kręgosłupa. Najlepiej wybrać poduszkę anatomiczną, która dopasowuje się do kształtu głowy.
5) Rezygnacja z używek – nikotyna, która jest zawarta w papierosach przyczynia się do zalegania śliny w tchawicy oraz krtani, podrażnia gardło i powoduje obrzęk śluzówki. Najlepiej też zrezygnować z alkoholu na dwie – cztery godziny przed snem, który powoduje wiotczenie mięśni gardła i języka. Podobne działanie mają również środki nasenne i uspokajające. Najlepiej byłoby zrezygnować z palenia papierosów, ale gdy już chcemy palić, to najlepiej cztery godziny przed snem.
6) Odpowiednio przygotowana sypialnia – jeżeli w pokoju, w którym śpimy będzie panowała odpowiednia temperatura i wilgotność powietrza pozwoli to nam lepiej wypocząć. Optymalna temperatura to 18 – 21 stopni Celsjusza, a idealna wilgotność mieści się w przedziale 40 – 60%. Należy również regularnie wietrzyć sypialnię, co zapobiega wysuszeniu błony śluzowej, która jest przyczyną chrapania.
7) Używanie preparatu ułatwiającego oddychanie – na rynku dostępnych jest wiele środków, które mogą pomóc zredukować chrapanie.
8) Przejście na dietę, jeżeli ma się nadwagę – częściej i głośniej chrapią osoby otyłe, w związku z tym warto zwrócić uwagę na to, co się je, a także zacząć systematycznie ćwiczyć.
9) Jeżeli powyższe metody nie działają warto udać się do lekarza – ponieważ chrapanie może być związane, np. z polipami w nosie, przerośniętymi migdałkami, krzywą przegrodą nosową. Bardzo często wtedy lekarze zalecają zabieg.

Ilona

Pasjonatka tematów zdrowotnych :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *