home Cellulit Cellulit

Cellulit

Z cellulitem zmaga się wiele kobiet i nie dotyczy on tylko, jak się powszechnie uważa, osób otyłych. Z tą dolegliwością walczą również młode i szczupłe kobiety.

Spis treści

Co to jest cellulit?

Cellulit dotyczy przeważnie kobiet, a jego pierwsze objawy mogą pojawić się już w okresie dojrzewania. Szacuje się, że problem ten dotyka nawet 90% kobiet.

Cellulit potocznie nazywany jest skórką pomarańczową. Inna nazwa cellulitu to lipodystrofia. Są to nieprawidłowości w rozmieszczeniu tkanki tłuszczowej pod powierzchnią skóry. Widoczny jest jako nierówności na powierzchni skóry. Poza tym występują zaburzenia w przepływie krwi oraz limfy. Do tego pojawiają się obrzękowo – włókniste zmiany tkanki podskórnej. To sprawia, że skóra staje się nierówna i pofałdowana.

cellulite photo
Photo by sketchr

Jego objawem jest nierówna i pofałdowana powierzchnia skóry. Najczęściej pojawia się na udach, biodrach, pośladkach i ramionach. Skóra dotknięta cellulitem jest mniej elastyczna i sprężysta. Poza tym pokryta jest zgrubieniami oraz guzkami. Cellulit rozwija się długo i mogą nawet pojawić się dolegliwości bólowe.

Jeżeli chcemy zbadać stan naszej tkanki podskórnej, to można wykonać, w specjalistycznych gabinetach kosmetycznych albo prywatnych o środkach medycyny estetycznej, badanie, jakim jest termografia. Podczas tego badania sprawdza się ukrwienie skóry i tkanki podskórnej. Poza tym można również wykonać inne badania, takie jak:
1) badanie antropometryczne, gdzie wykonuje się pomiar grubości fałdu skórnego;
2) ultrasonografia;
3) wideo kapilaroskopię – jest to badanie, w którym pod mikroskopem ogląda się naczynia włosowate.

Kobiety są bardziej narażone na cellulit ze względu na specyficzną budowę tkanki łącznej. W przypadku mężczyzn tkanka ta ma formę gęstej i zwartej siateczki. Natomiast u kobiet włókna te są luźne i rozciągliwe. W związku z tym może się rozciągać podczas ciąży. Jednak skutkuje to również tym, że komórki tłuszczowe mają więcej miejsca na rozrastanie się i tworzenie grudek.

Poza tym za cellulit u kobiet odpowiedzialne są także hormony, takie jak estrogeny, które zwiększają elastyczność tkanki łącznej, a to przyczynia się do gromadzenia w organizmie toksyn. W związku z tym podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych, w czasie ciąży i menopauzy kobiety są bardziej narażone na powstawanie cellulitu.

Czasami z cellulitem męczą się także mężczyźni. Przyczyną tego może być nieodpowiednia dieta, a także stosowanie używek i siedzący tryb życia.

Jak powstaje cellulit?

Cellulit dotyka najczęściej kobiety, zarówno te młodsze, jak i starsze oraz te, które są szczupłe, a także z nadwagą.

Najpierw cellulit pojawia się na zewnętrznej stronie ud. Można to sprawdzić poprzez uszczypnięcie skóry, w wyniku czego staje się ona nierówna i pofałdowana. Jest to pierwszy etap powstawania cellulitu. W przestrzeniach międzykomórkowych gromadzą się płyny, a skóra staje się obrzęknięta i napięta. Dochodzi do gromadzenia tłuszczu przez komórki tłuszczowe. Podczas stania i leżenia skóra jest gładka, a po jej ściśnięciu można zobaczyć bruzdy i grudki. Dochodzi do tego w wyniku zastoju krwi żylnej, a także z powodu wzrostu przepuszczalności naczyń żylnych.

Drugi etap powstawania cellulitu jest wtedy, gdy można go zobaczyć bez uszczypnięcia. W tym etapie widoczne są uszkodzenia skóry oraz tkanki podskórnej. Dochodzi do tego, że komórki tłuszczowe uciskają naczynia krwionośne, a to może doprowadzić do obniżenia przepływu krwi przez te naczynia. Jeżeli ściśniemy skórę, aby powstał fałd, to można wyczuć drobne guzki i grudki.

Natomiast w trzecim etapie jest on bardzo dobrze widoczny bez względu na to, czy się stoi, siedzi, czy leży. Nasilają się zaburzenia krążenia. Może temu towarzyszyć silny ból i tu staje się on chorobą i jest to stadium czwarte. Widoczne są liczne i duże guzki.

Przyczyny powstawania cellulitu

cellulite photo
Photo by sketchr

Jest wiele przyczyn powstawania cellulitu:
1) zaburzenia hormonalne – związany jest on ze wzrostem w organizmie żeńskiego hormonu estrogenu. Najczęściej dochodzi do tego w okresie dojrzewania, w ciąży, podczas karmienia piersią, przy menopauzie, a także podczas stosowania środków antykoncepcyjnych. Jeżeli estrogenu jest za dużo to zwiększa się przepuszczalność naczyń krwionośnych i limfatycznych. Hormony te przyczyniają się do rozszerzenia naczyń krwionośnych, pojawiania się obrzęku tkanki, a także powodują gromadzenie tłuszczów w tkance podskórnej oraz toksyn w komórkach tłuszczowych.
2) geny – to geny wpływają na to, czy nasze komórki tłuszczowe mają więcej, czy mniej receptorów, które wiążą tłuszcz. Geny są odpowiedzialne za magazynowanie tłuszczu w organizmie.
3) zaburzenia układu nerwowego – depresja, stres, przemęczenie.
4) zaburzenia układu limfatycznego – jeżeli mamy sprawny układ limfatyczny, to będzie on pomagał w usuwaniu toksyn z komórek tłuszczowych, a to będzie zapobiegało powiększaniu się cellulitu. Prawidłowe funkcjonowanie tego układu w dużej części zależy od sprawności oraz elastyczności tkanki łącznej. Jeżeli będzie ona miękka i przepuszczalna, to toksyny będą wnikały w inne tkanki, np. mogą gromadzić się w komórkach tłuszczowych.
5) niewłaściwa dieta – coraz częściej sięgamy po produkty przetworzone i gotowe, które są kaloryczne. Poza tym jemy nieregularnie i większe posiłki, a do tego mało się ruszamy. Stosowanie diety bogatej w węglowodany, tłuszcze i sól.
6) brak ruchu – człowiek coraz mniej się rusza, do tego siedzący tryb pracy. To powoduje, że dochodzi do zaburzeń w układzie krążenia, a to skutkuje gromadzeniem się zbędnych produktów przemiany materii w komórkach tłuszczowych. W wyniku tego powiększają się i powstaje cellulit.
7) zwiększone gromadzenie się wody – może się ono pojawić w drugiej połowie cyklu, po miesiączce, u niektórych kobiet pojawia się bezpośrednio przed miesiączką. Do tego mogą dojść bóle głowy, złe samopoczucie, spadek ciśnienia tętniczego oraz zawroty głowy.
8) używki – również palenie papierosów ma wpływ na powstawanie cellulitu. Skóra osoby palącej staje się cieńsza, a w wyniku tego zmniejsza się jej elastyczność. Jeżeli skóra właściwa jest grubsza, to są mniej widoczne komory tłuszczowe. Nikotyna wpływa też na zwężanie naczyń krwionośnych, a to powoduje, że jest utrudnione dostarczanie komórkom tlenu, a to hamuje proces spalania tłuszczu.
9) długie przebywanie na słońcu bez odpowiedniej ochrony – skóra staje się przesuszona i w związku z tym jest słabiej ukrwiona i podatna na zmiany w tkance tłuszczowej.
10) nieodpowiednie ubrania – wiele kobiet nosi obcisłe ubrania, które zaburzają naturalne krążenie krwi, a to przyczynia się do powstawania cellulitu.

Rodzaje cellulitu

Wyróżnia się następujące rodzaje cellulitu:
1) cellulit wodny – dochodzi tutaj do gromadzenia się wody i tłuszczu, który odkłada się w tkankach jako rezerwa ustrojowa. Przyczyną pojawienia się tego cellulitu mogą być zaburzenia cyklu hormonalnego, siedzący tryb życia, a także problemy z krążeniem krwi i limfy. Najczęściej występuje na udach, łydkach i ramionach. Najczęściej dotyka kobiety szczupłe.
Cyrkulacja krwi i limfy jest nieodpowiednia, a to powoduje, że nie są odprowadzane toksyny z organizmu. Wtedy dochodzi do zatrzymania i gromadzenia wody w organizmie. Przy cellulicie wodnym skóra odkształca się pod naciskiem. Bardzo często towarzyszy mu uczucie opuchnięcia.
2) cellulit lipidowy, czyli tłuszczowy – związany jest on z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Przyczyną jego powstania jest niezrównoważona dieta oraz brak aktywności fizycznej. Najczęściej pojawia się na biodrach, pośladkach, udach brzuchu. Zaczyna się on w głębokich warstwach skóry właściwej, a potem w tkance łącznej. Tam znajdują się komórki tłuszczowe, które pęcznieją i tworzą się grudki, które potocznie nazywane są skórką pomarańczową. Można go zobaczyć po naciśnięciu skóry, wtedy na skórze pojawiają się wybrzuszenia i wgłębienia. Najczęściej dotyka osoby otyłe.
3) cellulit cyrkulacyjny – tworzy się on powoli i jest bardzo trudny do pozbycia się. Występuje najczęściej na udach oraz nad kolanami. Jego objawem są twarde, zbite i bolesne grudki. Przy dotknięciu bolą. Powstaje on z zesztywniałych włókien kolagenowych, które otaczają tkankę tłuszczową.
4) cellulit twardy, stały – bardzo często dotyczy on młodych osób, nawet tych szczupłych i aktywnych fizycznie. Cellulit ten ma postać twardych, zbitych, a także bolesnych zmian. Zmiany te mogą przesuwać się i bardzo często towarzyszą temu rozstępy. Wtedy skóra staje się szorstka, zbita, twarda i sucha. Może nawet dojść do stanu zapalnego w tkankach podskórnych.
5) cellulit wiotki – najczęściej pojawia się u kobiet po 40. roku życia. Przyczyną jego powstania jest zmniejszenie się jędrności skóry, która staje się wtedy mniej elastyczna, a to jest spowodowane mniejszą produkcją kolagenu oraz wahaniami masy ciała.

Objawy cellulitu

Objawem cellulitu jest nierówna i pofałdowana skóra. Może on występować na biodrach, kolanach, pośladkach, udach. Na skórze pojawiają się wypukłości, czyli grudki tłuszczu, który jest nierówno rozłożony. Może dojść również do zaczerwienienia i obrzęku skóry. Jeżeli choroba jest już bardzo rozwinięta, to skóra może piec i boleć.

Cellulit a cellulitis

Wiele osób myli cellulit z cellulitisem. Cellulit to nieprawidłowości w rozmieszczeniu tkanki tłuszczowej. Nie można się go całkowicie pozbyć, ponieważ skłonność do niego pozostaje. Jednak dzięki różnym zabiegom i kosmetykom można poprawić jędrność skóry i ją wygładzić.

Natomiast cellulitis to zapalenie tkanki łącznej, które jest wywołane przez infekcję bakteryjną. Może pojawić się po poparzeniu, ukąszeniu albo zranieniu. Objawem tej choroby jest zaczerwienienie skóry, które może przybrać odcień purpurowy, a także ból, pieczenie, ból głowy, nudności, gorączka. Zapalenie to może sięgać głębiej niż tylko do tkanki łącznej. Leczy się go antybiotykami.

Leczenie cellulitu

cellulite photo
Photo by sketchr

Walkę z cellulitem trzeba rozpocząć jak najwcześniej, ponieważ wtedy osiągniemy lepsze efekty, najlepiej w pierwszym i drugim stadium.

Odpowiednia dieta

Zmiana diety to najważniejszy etap w walce z cellulitem. Należy spożywać małą ilość tłuszczów zwierzęcych oraz węglowodanów złożonych. Można jeść duże ilości białka, np. chude sery, jajka, a także owoce i warzywa. Trzeba pić więcej wody oraz zielonej i czerwonej herbaty. Dieta powinna być bogata w błonnik, np. jabłka, grube kasze, brązowy ryż, cytrusy.

Należy unikać tłustych mięs, cukrów, serków topionych, słodyczy, jasnego pieczywa, płatków kukurydzianych. Zamiast słodkich i gazowanych napoi lepiej pić wodę mineralną. Tłuste mięso można zamienić na chude albo na ryby, a jasne pieczywo na chleb pełnoziarnisty.

Ważne jest, aby przyjmować odpowiednią ilość płynów, czyli około 2,5 litra na dobę. Dzięki niej nasz organizm będzie prawidłowo funkcjonował, poza tym niezbedna jest do przemiany materii.

Najlepiej trzeba zrezygnować z alkoholu, kawy oraz palenia papierosów, ponieważ wpływają one na stan naszych naczyń krwionośnych.

Dieta powinna być bogata w owoce i warzywa, ponieważ zawierają wiele cennych witamin, np. witamina A jest w marchewce, pomidorach, witamina B w zielonych jarzynach, C w owocach cytrusowych.

Smażone potrawy można zamienić na dania gotowane albo pieczone.

Aktywność fizyczna

Ćwiczenia to bardzo dobry sposób walki z cellulitem. Najlepiej wykonywać ćwiczenia na określone partie ciała. Ważne jest także to, aby ćwiczyć regularnie, przynajmniej po 30 minut każdego dnia. Pływanie, spacer, jazda na rowerze, zamiast jeździć windą można wchodzić po schodach. Poza tym można wykonywać różne ćwiczenia w domu.

Ćwiczenie każdego dnia sprawi, że lepiej będzie pracował nasz układ krążenia. Dzięki temu można wygładzić skórę, skorygować wady postawy, a także mają działanie wyszczuplające.

Zabiegi kosmetyczne, które można wykonać w domu

Bardzo dobrym sposobem na poprawienie przepływu krwi i limfy w tkankach tłuszczowych jest masaż, który można wykonywać własnoręcznie albo przy użyciu specjalnych szczotek i rękawic. Masować trzeba te partie cała, które są objęte cellulitem. Masujemy poprzez ugniatanie, szczypanie lub uderzanie krawędzią dłoni.

Można wykonać masaż pod prysznicem. Najpierw bierzemy zimny i ciepły prysznic, na zmianę. Szorstką gąbką albo rękawicą zaczynamy robić masaż, który będzie pobudzał krążenie. Wykonując masaż, zawsze kierujemy się w stronę serca.

Przy cellulicie nie są wskazane gorące kąpiele, ponieważ przyczyniają się do rozszerzenia drobnych naczyń krwionośnych. Można stosować naprzemienny prysznic, najpierw polewamy się zimną, a potem ciepłą wodą. Skórę można także chłodzić poprzez obkładane jej lodem albo stosowanie kosmetyków, które zawierają mentol.

Można stosować różne peelingi, które możemy samodzielnie przygotować w domu. Takie peelingi mają za zadanie złuszczać martwy naskórek, a także usuwać ze skóry toksyny i poprawiają krążenie w tkance podskórnej. Można przygotować peeling z soli kuchennej i kawy mielonej z dodatkiem oliwki kosmetycznej lub oliwy z oliwek. Odpowiednie będą również peelingi, które dostępne są w sklepie. Robi się go 2 – 3 razy w tygodniu.

W sklepie dostępnych jest wiele kremów i balsamów antycellulitowych. Mają one za zadanie redukować nierówności skóry oraz guzki. Poza tym ujędrniają skórę, wyszczuplają ją, a także przyspieszają przemianę materii w tkance tłuszczowej. Należy je stosować regularnie, aby przyniosły oczekiwane rezultaty, które można już zauważyć po miesiącu.

Niektórzy stosują również plastry antycellulitowe, które działają tak samo jak kremy i balsamy. Przykleja się je na miejsca zajęte cellulitem.

Składniki, które stosowane są w kremach i mają pomóc w walce z cellulitem to, np.:
– kofeina,
– borowina,
– bluszcz,
– zielona herbata,
– czarne błoto z Morza Martwego,
– guarana,
– Ginko biloba,
– rumianek,
– mniszek lekarski,
– L-karnityna.

Różne zabiegi antycellulitowe w salonach kosmetycznych

Jeżeli etap cellulitu jest już bardziej zaawansowany to wcześniejsze metody mogą nie przynieść oczekiwanych rezultatów. W związku z tym salony kosmetyczne polecają:
1) masaże – które zostaną przeprowadzone przez odpowiednio wykwalifikowane osoby.
2) mezoterapię – która polega na wstrzykiwaniu substancji antycellulitowych w tkankę podskórną. Może to być kofeina albo L-karnityna, które mają za zadanie pobudzić krążenie i zapobiec odkładaniu się tłuszczu w tkankach tłuszczowych.
3) drenaż limfatyczny – inaczej nazywany jest masażem uciskowym. Pobudza on metabolizm organizmu, układ limfatyczny, ale też przyspiesza proces oczyszczania. Ma on działanie odchudzające, a także pobudza krążenie krwi i limfy.
4) endermologię – jest to masaż, który wykonuje się przy użyciu specjalnej głowicy ssąco – masującej, w której wytwarzane jest nadciśnienie.
5) liposukcję – znana jest również pod nazwą „odsysanie tłuszczu”. Zabieg ten ma na celu usunięcie tłuszczu z różnych miejsc na ciele.
6) body wrapping – najpierw w skórę należy wmasować preparat, który ma działanie antycellulitowe, modelujące albo ujędrniające. Następnie ciało lub jego poszczególne partie owija się folią spożywczą. Ucisk pobudza krążenie krwi, a ciepło sprawia, że otwierają się pory. Celem tego zabiegu jest zredukowanie cellulitu oraz wygładzenie i wyszczuplenie skóry.

Warto zwrócić uwagę z jakim rodzajem cellulitu mamy do czynienia. W zależności od rodzaju cellulitu stosujemy różne zabiegi:
1) cellulit tłuszczowy – należy graniczyć spożywanie tłuszczów, a więc trzeba wyłączyć z naszej diety potrawy smażone, wędliny, masło, fast foody. Można wzbogacić dietę o świeże warzywa i owoce. Poza tym ważna jest również aktywność fizyczna. Może to być pływanie, jeżdżenie na rowerze, chodzenie. Na ten rodzaj cellulitu nie pomogą krótkie i intensywne ćwiczenia, ponieważ tłuszcz, który jest nagromadzony w komórkach zaczyna być dopiero spalany po 30 minutach.
2) cellulit wodny – dieta powinna być bogata antyutleniacze, a także witaminy, szczególnie witaminę P, dlatego trzeba jeść jagody, pomarańcze, czarną porzeczkę, cytrynę, grejpfruty. Należy także uprawiać sporty, takie jak pływanie, gimnastyka wodna, a należy unikać sportów, które będą obciążały nasz układ krążenia, np. tenis, aerobik, bieganie.
3) cellulit cyrkulacyjny – należy zmienić swoją dietę, a więc trzeba zmniejszyć ilość spożywanych produktów, które mają wysoki indeks glikemiczny, czyli węglowodany. Do diety trzeba wprowadzić warzywa i owoce. Można pić zieloną herbatę. Ważny jest także sport, np. joga, marsz.

Ilona

Pasjonatka tematów zdrowotnych :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *