home Bolerioza Szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu

Szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu

Szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu może nas uchronić przed chorobami, które przenoszone są przez kleszcza.

Spis treści

Co to jest kleszczowe zapalenie mózgu?

Kleszczowe zapalenie mózgu to wirusowa choroba zakaźna, która jest przenoszona przez kleszcze. Do zakażenia dochodzi w wyniku ukąszenia przez kleszcza albo poprzez kontakt z jego zakażonymi płynami ustrojowymi. Okres wylęgania tej choroby wynosi od 7 do 14 dni.

Na początku zakażenie przebiega bezobjawowo lub ma objawy podobne do grypy. Po upływie 7 -14 dni może dojść do zajęcia ośrodkowego układu nerwowego. Wtedy pojawia się ból głowy, wymioty, nudności, drgawki, zaburzenia świadomości i równowagi, sztywność karku, porażenia oraz śpiączka. W skrajnych przypadkach może nawet doprowadzić do śmierci osoby chorej.

Kto powinien się zaszczepić?

vaccine photo
Photo by NIAID

Taką szczepionkę powinien przyjąć każdy, kto przebywa dużo w lesie albo w innych miejscach, w których mogą występować kleszcze. Szczepić powinny się osoby, które chodzą, np. na spacery do lasu, a także pracownicy leśni.

Szczepionkę mogą już przyjmować dzieci od drugiego roku życia. Nie jest ona refundowana i trzeba samemu za nią zapłacić. Może ona kosztować od 70 do 130 zł.

Szczepionka będzie skuteczna i nasz organizm uodporni się na zachorowania na kleszczowe zapalenie mózgu, jeżeli przyjmiemy dwie dawki szczepionki, zanim kleszcze zaczną żerować. Pierwszą dawkę można przyjąć w dowolnym czasie, drugą 1 – 3 miesiące po pierwszej, a trzecią 5 – 12 miesięcy po drugiej. Należy również przyjmować dawki przypominające po 3 latach, a później co 5 lat.

Szczepionki dostępne w Polsce

W Polsce mamy zarejestrowane dwie szczepionki przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu:
1) szczepionka:
– Encepur® K, dla dzieci;
– Encepur® K/Encepur® Adults, dla dorosłych;
2) szczepionka:
– FSME-IMMUN 0,25 ml Junior, dla dzieci;
– FSME-IMMUN 0,5 ml, dla dorosłych.

Przeciwwskazania do szczepienia

Przeciwwskazaniem do szczepienia jest:
– nadwrażliwość na substancję czynną, substancję pomocniczą lub na substancje, które wykorzystuje się w procesie produkcji oraz obecne w ilościach śladowych;
– nadwrażliwość na białko jaja albo inne białka kurze;
– szczepienie trzeba odłożyć, jeżeli chorujemy i mamy ostrą infekcję z gorączką.

Ilona

Pasjonatka tematów zdrowotnych :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *