home Bolerioza Co zrobić, gdy ukąsi kleszcz?

Co zrobić, gdy ukąsi kleszcz?

Kiedy nas ukąsi kleszcz, nie wolno zacząć panikować, ponieważ nie każde ukąszenie kleszcza oznacza, że mamy boreliozę. Kleszcza należy jak najszybciej usunąć ze skóry. Jeśli kleszcza usuniemy szybko z naszego ciała, to mniejsze jest ryzyko zakażenia boreliozą. Bardzo ważne jest, aby go niczym nie smarować, np. masłem czy tłuszczem, ponieważ to w ogóle nie pomoże przy jego wyciąganiu.

tick photo
Photo by Karolina Kabat

Kleszcza najlepiej usunąć za pomocą pęsety. W sprzedaży dostępne są różne przedmioty do usuwania kleszczy. Pęsetę trzeba wysterylizować. Należy go złapać jak najbliżej skóry. Lepiej złapać go za główkę niż za odwłok. Następnie pociągamy go zdecydowanym ruchem, ale nie wolno go wykręcać, ponieważ można mu ukręcić główkę, która zostanie w naszej skórze. Po usunięciu można go położyć na kartce i sprawdzić, czy został cały usunięty.
Potem ranę trzeba zdezynfekować i dokładnie obejrzeć. Jeśli zostały jakieś małe elementy kleszcza, można je usunąć zdezynfekowaną igłą. Później należy umyć ręce.

Czego nie wolno robić podczas usuwania kleszcza?

Podczas usuwania kleszcza nie wolno:
– łapać go za obrzęknięty brzuch, ponieważ można wcisnąć do swojego organizmu jego wymiociny albo płyn;
– go wykręcać, ponieważ ukręcimy mu główkę, która zostanie w naszym ciele;
– nie można go niczym smarować, np. masłem, tłuszczem, wazeliną, alkoholem, ponieważ to może spowodować wymioty kleszcza i zwiększa się ryzyko wystąpienia infekcji;
– łapać go gołymi rękami, ponieważ oderwiemy jego odwłok, a główka pozostanie w skórze.

Ilona

Pasjonatka tematów zdrowotnych :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *