home Badania krwi NEUT (neutrofile) – Wyniki badań krwi

NEUT (neutrofile) – Wyniki badań krwi

neutrophils photo
Photo by ancona.diagnostica.izsum

NEUT to neutrofile, czyli granulocyty obojętnochłonne i są rodzajem białych krwinek, które wchodzą w skład układu odpornościowego. Stanowią one 60 – 70% leukocytów. Chronią organizm przed infekcjami oraz chorobami. Neutrofile bardzo szybko reagują na pojawiające się w organizmie substancje obce.

Neutrofile nazywane są mikrofagami tkankowymi, ponieważ stanowią największy procent białych krwinek, a ich funkcja polega na wchłanianiu oraz neutralizacji obcych substancji.

Badanie neutrofilii zaliczane jest do podstawowego badania krwi, czyli morfologii. Badanie to jest bezbolesne i polega na pobraniu niewielkiej ilości krwi. Morfologia to badanie, które pozwala wykryć różnorodne choroby, ponieważ zarówno nadmiar, jak i zbyt mała liczba neutrofilii może wskazywać na wiele chorób. Badanie najlepiej wykonać rano i trzeba być na czczo, ponieważ tylko wtedy wyniki będą miarodajne. Wcześniej należy poinformować pielęgniarkę lub lekarza, który wykonuje badanie, o przyjmowanych lekach, gdyż to również może wpłynąć na wynik badania. Krew najczęściej pobierana jest z żyły w zgięciu łokciowym.

Norma dla osoby dorosłej: 1,8-7,7 x 109/l.

Co oznacza podwyższony poziom NEUT?

Zbyt wysoki poziom neutrofilów we krwi nazywa się neutrofilią.

Ich liczba zwiększa się w zakażeniach miejscowych i ogólnych, a także chorobach nowotworowych, metabolicznych, hematologicznych, po zawałach, urazach, krwotokach, ale też u palaczy i kobiet w III trymestrze ciąży.
Wysoki poziom neutrofilów może wskazywać na białaczkę, ostre zakażenie bakteryjne, reumatoidalne zapalenie stawów, śpiączka wątrobowa, niedokrwistość hemolityczną, chorobę nowotworową, dnę moczanową, ostry krwotok, stan zapalny, mocznicę, ostrą hemolizę, nadczynność kory nadnerczy, zespół Cushinga oraz w chorobach autoimmunologicznych.

Ich wysoki poziom może również spowodować zatrucie lekami lub środkami chemicznymi. Neutrofilia pojawia się także w stanach stresowych oraz po spożyciu obfitych posiłków.

Co oznacza obniżony poziom NEUT?

Zbyt niski poziom neutrofilów we krwi nazywa się neutropenia.

Ich liczba spada w zakażeniach grzybiczych, wirusowych, bakteryjnych, pierwotniakowych, a także przy toksycznym uszkodzeniu szpiku kostnego. Poza tym niski poziom może wskazywać na białaczkę, niedokrwistość złośliwą i aplastyczną, niedoczynność tarczycy, zakaźną chorobę wątroby, choroby autoimmunologiczne, zespół Felty’ego oraz niedobór witaminy B12.

Niski poziom może być również spowodowany przyjmowaniem niektórych leków, np. antybiotyków, diuretyków, a także podczas brania sterydoterapii i chemioterapii. Poziom białych krwinek zmniejsza się również u osób dializowanych.

W niektórych przypadkach może dojść do zaniku zdolności wytwarzania neutrofilów, a taki stan nazywa się agranulocytozą i wtedy wzrasta podatność na zakażenia.

Ilona

Pasjonatka tematów zdrowotnych :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *