Diagnoza raka macicy

Badaniem, które pozwala rozpoznać raka macicy jest tzw. łyżeczkowanie, czyli abrazja jamy macicy. Specjalnym narzędziem zeskrobuje się warstwy komórek endometrium i wysyła do badania histopatologicznego. Zabieg ten wykonuje się w znieczuleniu ogólnym i nie pozostawia on żadnej rany operacyjnej, gdyż wszystko wykonywane jest przez naturalne otwory ciała. Innym badaniem, które również się wykonuje coraz częściej …

Jak zapobiegać rakowi macicy?

W przypadku raka macicy bardzo ważne są regularne badania profilaktyczne. Kobiety, które przeszły menopauzę powinny odwiedzać lekarza przynajmniej raz na rok. Warto strzec się przed nadwagą, ponieważ nadmiar tkanki tłuszczowej oznacza również nadmiar estrogenów, które stymulują endometrium. Wczesnego raka albo rozrost endometrium pozwala rozpoznać badanie USG przepochwowe. Na zwiększenie rozwoju raka macicy wpływa: – cukrzyca, …

Objawy raka macicy

Objawy tego raka są wyraźne. Symptomy, które wskazują na nowotwór to: – nieprawidłowe krwawienia z dróg rodnych pomiędzy miesiączkami, a także krwawienia po menopauzie. Trzeba o tym powiedzieć lekarzowi, ale też mogą oznaczać inne problemy, takie jak: obecność mięśniaków albo polipa w macicy lub endometriozę. Poza tym są wczesnym objawem raka macicy. – upławy zazwyczaj …

Czynniki ryzyka raka macicy

Mechanizm rozwoju raka macicy nie został do końca poznany. Wpływ na rozwój tego nowotworu ma długotrwała stymulacja endometrium przez estrogeny, a szczególnie przy jednoczesnym niedoborze progestagenów. Czynniki ryzyka raka macicy to: – otyłość w wieku 50 – 59 lat, – hiperestrogenizm endogenny, – hiperestrogenizm egzogenny, – cukrzyca, – nadciśnienie tętnicze, – nierództwo, – późna menopauza, …

Leczenie raka macicy

O tym, jaka metoda leczenia raka macicy zostanie wybrana decyduje stopień zaawansowania nowotworu, a także jego typ. W leczeniu stosowane są następujące metody: – metody chirurgiczne, – radioterapia, – brachyterpaia, – leczenie skojarzone, czyli chemioterapia i hormonoterapia. Kobiety, które mają I i II stopień (naciekanie ograniczone do myometrium i szyjki macicy) zaawansowania choroby leczy się …

Klasyfikacja raka macicy

Klasyfikacja FIGO raka macicy: – stadium I – nowotwór jest ściśle ograniczony do trzonu macicy; – stadium Ia – brak nacieku lub głębokość obejmuje < 50% mięśniówki; – stadium Ib – naciek obejmuje ≥50% mięśniówki; – stadium II – nowotwór nacieka podścielisko szyjki macicy, ale nie wychodzi poza macicę; – stadium III – lokalne i …

Rokowania raka macicy

Choroba ta daje wczesne obawy, dzięki temu jest ona wykrywana wcześnie i są duże szanse na wyleczenie, które osiągają 80 – 90% przeżyć pięcioletnich. Jeżeli jest to już zaawansowany stopień choroby to rokowania są gorsze i udaje się wyleczyć 30 – 50% chorych. Rokowania raka macicy (odsetek przeżyć pięcioletnich): – stopień I – 73 – …

Rak macicy

Rak macicy, inaczej rak trzonu macicy, rak endometrium to czwarty pod względem zachorowań nowotwór złośliwy u kobiet. Rak ten występuje głównie po menopauzie, a 25% przypadków jest u kobiet przed menopauzą. Taki najważniejszy wpływ na rozwój tego nowotworu ma długotrwałe pobudzenie endometrium przez estrogeny, a szczególnie przy jednoczesnym niedoborze progesteronów. Rozwija się w śluzówce wyściełającej …