Trądzik to przewlekła choroba zapalna mieszków łojowo – włosowych, która zależy od hormonów – androgenów. Ujścia mieszków włosowych stanowią tzw. pory. Mieszki znajdują się na twarzy, plecach oraz górnej części klatki piersiowej. Wyrastają z nich delikatne włosy, które mogą być niewidoczne. Gruczoły łojowe produkują wydzielinę, jaką jest łój. Powstawanie pryszczy związane jest z nadmiernym wytwarzaniem …
Jęczmień inaczej nazywany jest jęczmyk. To grudkowy ropień jednego albo kilku gruczołów, ich ujście znajduje się na brzegu powieki, a swoim wyglądem przypomina ziarno zboża. Jest on bolesny. Możliwe jest pojawianie się nawrotów jęczmienia. Mogą pojawić się nawet przy odpowiednim leczeniu zachowawczym albo chirurgicznym, a szczególnie jeżeli nie dba się o prawidłową higienę. Wyróżnia się …
Czerniak złośliwy to nowotwór, który powstaje z komórek barwnikowych, a te rozwijają się z tkanki nerwowej powłok. Stanowi około 2% wszystkich zachorowań na nowotwory. Nowotwór ten powstaje z przekształconych melanocytów, czyli komórek barwnikowych skóry, które wytwarzają i gromadzą melaninę. W związku z tym nowotwór ten może pojawić się nie tylko na skórze, ale również tam, …
Kontaktowe zapalenie skóry inaczej nazywane jest wypryskiem kontaktowym. Jest to reakcja organizmu na działanie alergenu albo substancji drażniącej. Do zapalenia dochodzi wtedy, kiedy skóra wykazuje wrażliwość na daną substancję i nawet jej niewielka ilość powoduje powstawanie zmian na skórze. Jest to choroba skóry, a jej leczenie polega głównie na unikaniu kontaktu z alergenem albo substancjami …
Opryszczka oka to wirusowe zapalenie spojówek, które jest wywołane przez wirusa opryszczki pospolitej o typie HSV 1. Do zakażenia dochodzi poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą. Wirus ten przenoszony jest przez palce albo drogą kropelkową. Zakażenia HSV 1 są bardzo częste. Opryszczka oka najczęściej występuje na przezroczystej zewnętrznej warstwie oka, czyli rogówce. Bardzo rzadko pojawia …
Liszajec to choroba skóry, która wynika z zakażenia bakteryjnego. Choroba ta powstaje w wyniku zakażenia paciorkowcami i gronkowcami. Infekcja skórna rozwija się w wyniku zakażenia gronkowcem złocistym. Choroba ta najczęściej występuje u dzieci w wieku przedszkolnym, a rzadziej dotyczy osób dorosłych. Można się nią zarazić bezpośrednio od innej osoby albo poprzez używanie tych samych przedmiotów. …
Łuszczyca to przewlekła choroba skóry, która ma charakter nawrotowy. Choroba ta może pojawić się w pewnym miejscu na ciele albo zająć całą skórę i stawy, co może prowadzić do kalectwa. W przypadku łuszczycy dochodzi do rozrostu naskórka, w związku z czym powstają złuszczające się wykwity grudkowe, które po pewnym czasie ustępują i nie powstają blizny. …
Pokrzywka to choroba skóry. W przypadku tej choroby na skórze, pod wpływem działania jakiegoś czynnika, dochodzi do tworzenia się wypukłych i bladych bąbli, które są otoczone zaczerwienieniem. Zmiany, które pojawiają się są podobne do tych, które występują podczas kontaktu skóry z pokrzywą. Poza tym chory odczuwa silny świąd albo pieczenie skóry. W niektórych przypadkach pokrzywce …