home Siemię lniane Siemię lniane

Siemię lniane

Siemię lniane staje się coraz bardziej popularne, a dostępne jest w dobrych sklepach zielarskich oraz aptekach. Nie tylko pomaga w zaparciach, ale również ma wiele innych właściwości, które należy poznać. W związku z tym warto wzbogacić swoją dietę o nasiona lnu.

flax photo
Photo by HealthAliciousNess

Spis treści

Co to jest siemię lniane i jakie zawiera składniki?

Tak naprawdę siemię to nasiona lnu, które przez wiele osób stosowane są jako środek leczniczy, np. na zaparcia. Nasionka te są niewielkie, ale po dolaniu do nich wody pęcznieją i robią się ciemnobrązowe. Poza tym można z nich produkować olej lniany. W ich składzie znajduje się bardzo wiele cennych składników, które korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Można w nich znaleźć takie pierwiastki, jak: żelazo, magnez, cynk oraz wapń.

Bogate są również w błonnik rozpuszczalny, jak i nierozpuszczalny, który dobrze wpływa na pracę naszego przewodu pokarmowego, a więc działa na zaparcia, ale także przyczynia się do usuwania toksyn z organizmu. W nasionach tych znajdują się również wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które odpowiadają za prawidłową budowę tkanki mózgowej, ale też wpływają na prawidłowe funkcjonowanie hormonów oraz obniżenie cholesterolu. W ziarnach lnu najwięcej znajduje się kwasów tłuszczowych z grupy omega-3.

Siemię lniane to także witamina E, która jest pomocna przy miażdżycy i chorobach serca, a także ma witaminy z grupy B, które biorą udział w tworzeniu szpiku kostnego, ale też biorą udział w przemianach białek, tłuszczów i węglowodanów.

Właściwości siemienia lnianego

Nasiona lnu mają wiele właściwości, które korzystnie wpływają na nasze zdrowie. Jedne z najbardziej popularnych właściwości to eliminowanie zaparć oraz powstrzymywanie biegunki i poprawa perystaltyki jelit. Poza tym są dobre na nieżyt żołądka i dwunastnicy oraz na wrzody czy nadkwasotę.

Niektórzy decydują się na stosowanie ziaren lnu, dzięki temu, że powodują uczucie sytości, a więc zmniejszają głód i chęć na sięganie po kolejne przekąski. Wykryto również, że wzmacniają pamięć i koncentrację, ale też łagodzą dolegliwości gardła albo objawy związane ze stanem zapalnym oskrzeli.

Siemię ma też właściwości grzybobójcze, antyutleniające i zapobiega wzdęciom. Można go również stosować w łagodzeniu objawów menopauzy. Poza tym niektórzy stosują go w profilaktyce nowotworowej.

Jak najlepiej stosować siemię lniane?

Nie zaleca się jedzenia ziaren na sucho, ponieważ może dojść do zatkania się przewodu pokarmowego. Istnieje możliwość stosowania siemienia lnianego w trzech postaciach:

  1. mielonej – zmielone ziarna można dodawać do kanapek, sałatek lub sosów, a suszone nasiona można dodać do chleba, jogurtu albo płatków śniadaniowych;
  2. jako kisiel – w takiej postaci dobrze się sprawdza przy biegunkach. Jeśli chcemy przyrządzić taki kisiel trzeba dwie albo trzy łyżki siemienia lnianego zalać dwiema szklankami wody. Potem gotuje się to około 20 minut na wolnym ogniu. Następnie trzeba go odcedzić i tak przyrządzony kisiel można stosować dwa razy dziennie aż ustąpią objawy;
  3. jako napar – w celu jego przygotowania należy zalać dwie łyżeczki siemienia lnianego ciepłą wodą i gotować około 10 minut. Do tak przyrządzonego naparu można dodać miód i najlepiej pić go jeszcze ciepłym dwa razy dziennie.

Stosowanie siemienia lnianego najlepiej zacząć od małych dawek, a potem można je zwiększyć, gdy sprawdzimy, jak działa na nasz organizm. U niektórych osób na początku może pojawić się biegunka, ponieważ w jego składzie znajduje się dużo błonnika. Dlatego trzeba zmniejszyć przyjmowane dawki.

Kiedy decydujemy się na kupienie siemienia, lepiej wybierać jego postać niemieloną, a dzięki temu produkt nie straci swoich właściwości. Wraz z upływem czasu takie zmielone ziarna tracą swoje właściwości.

Siemię lniane a odchudzanie

Coraz częściej siemię lniane stosowane jest przez osoby, które chcą zgubić zbędne kilogramy. Jednak nie wystarczą same nasiona, ponieważ trzeba również zadbać o właściwą dietę i dawkę ruchu. Takie osoby muszą wziąć pod uwagę to, że w składzie tych ziarenek znajduje się duża zawartość błonnika, który powoduje, że zmniejsza się nasz apetyt, a do tego poprawia się perystaltyka naszych jelit. Do tego siemię przyczynia się do przeciwdziałania wzdęciom, które bardzo często pojawiają się u osób odchudzających się.

Siemię lniane na urodę

Nasiona lnu można stosować nie tylko w postaci suchej, naparu albo jako kleik, ponieważ idealnie nadaje się również dla osób, które dbają o swoją urodę. Dlatego sprawdzają się:

  • na łamliwe paznokcie – w tym celu trzeba przygotować kleik z lnu z dodatkiem wody. Po przestygnięciu w takim kisielu moczymy paznokcie obu rąk przez kilka minut;
  • na problemy z cerą – siemię lniane należy gotować z wodą tak długo, aż powstanie preparat o konsystencji gęstej papki. Tak przygotowaną masę nakładamy na twarz na około dwadzieścia minut, a potem zmywamy ciepłą wodą. Idealnie nadaje się dla każdego typu cery, ale najlepiej działa na cerę suchą;
  • do pielęgnacji naszych włosów – w składzie wielu szamponów i odżywek do włosów można znaleźć ziarna lnu. Poza tym można z tymi ziarnami przygotować maseczkę o właściwościach odżywczych i regenerujących. Aby przygotować maseczkę, trzeba dwie łyżki ziaren lnu zalać szklanką wody i następnie gotować przez kilka minut. Potem należy ją odcedzić i wystudzić, a następnie wmasować we włosy i pozostawić tak na około pół godziny. Taką maseczkę można powtarzać kilkakrotnie.

Co zawiera siemię lniane?

Warto przyjrzeć się dokładniej składnikom, które znajdują się w 100 gramach siemienia lnianego, a są to:
• błonnik – 27 g,
• tłuszcze nienasycone – 39 g,
• witamina B1 – 1,6 mg,
• witamina B6 – 0,47 mg,
• wapń – 255 mg,
• magnez – 392 mg,
• żelazo – 5,7 mg,
• cynk – 4,34 mg.

Osoba dorosła w ciągu jednego dnia może spożyć od dwóch do trzech łyżek zmielonego siemienia lnianego. Dzięki temu będziemy mieć energię na działanie w ciągu dnia, ale to wszystko zależy od indywidualnych preferencji każdego człowieka.

W jakiej postaci można kupić siemię lniane?

Siemię lniane można kupić w trzech postaciach, czyli:

  1. w ziarenkach,
  2. w tabletkach,
  3. mielone.

Jednak siemię mielone i w tabletkach jest zazwyczaj pozbawione kwasów tłuszczowych, a najlepiej wybierać to w ziarenkach. Związki, które zawarte są w siemieniu bardzo łatwo się utleniają, więc lepiej nie kupować mielonego, ale w całych ziarenkach i można je mielić samemu zawsze przed spożyciem. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że zawierają wszystkie cenne składniki. Najlepiej przechowywać je w temperaturze pokojowej w jakimś zamkniętym pojemniku. Natomiast to mielone trzeba szybko spożywać, ponieważ po pewnym czasie dochodzi do zjełczenia tłuszczy.

W jaki sposób mielić siemię lniane?

Ziarenka lnu najlepiej mielić przed spożyciem. Do mielenia najlepiej nadaje się dobry blender, elektryczny udarowy młynek do kawy, ale też można spróbować zmielić go w moździerzu. Jeśli chcemy używać młynka do kawy, to najlepiej kupić nowy, ponieważ mielenie w nim i kawy, i lnu nie sprawdzi się, gdyż kawa ma bardzo silny aromat.

Ilona

Pasjonatka tematów zdrowotnych :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *