home Rak płuc Leczenie raka płuc

Leczenie raka płuc

To, jaka zostanie wybrana terapia zależy od rozległości i rodzaju nowotworu. Jeżeli rak jest wykryty wcześnie i nie ma przerzutów to wycina się zajęty przez raka płat płuca. Po operacji część chorych może zostać poddana radioterapii. Są również takie przypadki, że przed operacją przeprowadzana jest chemioterapia. W niektórych przypadkach chory w ogóle nie kwalifikuje się do zabiegu. Wtedy stosuje się leczenie zachowawcze, czyli radioterapię albo chemioterapię.

Leczenie zależy od stopnia zaawansowania choroby:
– stopień I i II – stosuje się leczenie operacyjne i chemioterapię po operacji;
– stopień IIIA – stosuje się leczenie operacyjne, a także ewentualnie chemioterapię albo radioterapię przed operacją;
– stopień IIIB – stosowana jest radioterapia, która może być ewentualnie połączona z chemioterapią;
– stopień IV – stosuje się chemioterapię paliatywną albo leczenie objawowe.

Poza tym metoda leczenia zależy też od wydolności narządów organizmu człowieka, a także ogólnego stanu pacjenta.

Leczenie:
– operacyjne – jest podstawową metodą terapii w stopniu I i II, ale też w niektórych przypadkach stopnia IIIA. Zabieg ten polega na doszczętnej resekcji guza razem z otaczającym miąższem płucnym. Przeprowadzane są zabiegi operacyjne o różnym zakresie. Może to być lobektomia, która jest najczęstszym zabiegiem i polega na usunięciu płata płuca, a także pneumnektomia, czyli usunięcie całego płuca oraz segmentektomia, czyli usunięcie segmentu płuca, jest ona wykonywana najrzadziej.

lung photoDo leczenia operacyjnego kwalifikują się chorzy, którzy nie mają przeciwwskazań do resekcji miąższu płucnego razem z guzem i jest to w zakresie tolerowanym przez chorego, ale koniecznie trzeba wyciąć cały nowotwór, a także okoliczne węzły chłonne. Jednak są również przeciwwskazania do leczenia operacyjnego. Są to:
– obecność przerzutów odległych,
– zespół żyły głównej górnej,
– porażenie nerwu krtaniowego wstecznego,
– obustronne poszerzenie śródpiersia,
– płyn krwisty w jamie opłucnej i/lub z komórkami nowotworowymi,
– tamponada serca,
– naciekanie tętnicy płucnej blisko odejścia pnia płucnego,
– naciekanie tchawicy,
– poszerzenie i zniesienie ruchomości oddechowej ostrogi rozdwojenia tchawicy,
– guz naciekający oskrzele główne w odległości bliższej nić 2 centymetry od ostrogi rozdwojenia tchawicy,
– przerzuty do węzłów chłonnych śródpiersia po stronie przeciwnej,
– przerzuty w węzłach z obfitym naciekaniem torebki węzła.

– radioterapia – taką metodę stosuje się u chorych, którzy nie zostali zakwalifikowani do operacji z różnych przyczyn. Można zastosować radioterapię radykalną, a jej celem jest całkowite zniszczenie komórek nowotworowych, a także stosuje się radioterapię paliatywną, która służy zmniejszeniu wymiarów guza, a dzięki temu poprawia komfort życia pacjenta przez zmniejszenie nasilenia dolegliwości.

W leczeniu raka płuc niedrobnokomórkowego stosuje się rózne typy radykalnej radioterapii. Jest to teleradioterapia razem z zastosowaniem dodatkowych metod, czyli radioterapia konformalna, która polega na dopasowaniu za pomocą specjalnych programów komputerowych obszaru napromieniowania do kształtu i położenia guza, a także stosowane jest hiperfrakcjonowanie, które polega na podawaniu dawek promieniowania w ciągu doby. Oprócz teleradioterapii wykorzystywana jest brachyterapia.

– chemioterapia – leki, które są stosowane w monoterapii albo leczeniu skojarzonym raka płuc to, np. cisplatyna, karboplatyna, mitomycyna, ifosamid, winblastyna, erlotynib. W leczeniu niedrobnokomórkowego raka płuc stosuje się chemioterapeutyki nowej generacju. Są to: toksany, winorelbina oraz gemcytabina.

– leczenie skojarzone – jest to leczenie, które łączy chemioterapię z radioterapią, co wydłuża przeżycie, ale jednocześnie zwiększa toksyczność leczenia. Chemioterapia albo radioterapia może być również łączona z leczeniem operacyjnym.

– inne metody terapii, które są mogą być stosowane w leczeniu raka płuc to laseroterapia (są to zabiegi, w których stosuje się lasery medyczne), krioterapia (to leczenie z zastosowaniem temperatur poniżej 0°C), fototerapia (jest to działanie, które ma u podstawy leczenie światłem).

– leczenie przerzutów – mogą to być przerzuty do kości, a wtedy stosuje się napromieniowanie okolicy guza przerzutowego; przerzuty do mózgu – stosuje się naświetlanie albo leczenie neurochirurgiczne; zespół żyły głównej górnej – zastosowanie ma radioterapia; rozsiew nowotworu do wielu narządów drogą krwi – stosowana jest chemioterapia.

Ilona

Pasjonatka tematów zdrowotnych :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *