home Rak piersi Diagnoza raka piersi

Diagnoza raka piersi

pink ribbon photoKażda kobieta powinna sama w domu badać swoje piersi. To podstawowy i bardzo ważny proces wczesnego wykrywania raka piersi. Takie samobadanie składa się z oglądania stanu piersi, a także badania dotykowego, czyli palpacji. Badanie najlepiej przeprowadzać w ciepłym miejscu, np. przed prysznicem albo pójściem spać. Samobadanie trzeba wykonywać systematycznie, a najlepiej w tej samej fazie cyklu miesiączkowego, czyli 2 albo 3 dni po miesiączce. Podczas badania trzeba zwracać uwagę na:
– brodawki, pieprzyki i przebarwienia, które znajdują się na piersi i sprawdzać, czy nie doszło do ich powiększenia się, zmiany koloru;
– wycieki z brodawki;
– otoczkę wokół brodawki, która może zmienić swój dotychczasowy regularny kształt;
– zmianę kształtu lub wielkości piersi;
– obrzęki węzłów chłonnych pod pachą;
– guzki oraz zgrubienia, które są wyczuwalne na piersi, wokół sutka i pod pachą.
Jeżeli wykryje się guzka w piersi to trzeba sprawdzić również ten sam fragment drugiej piersi. Kiedy na drugiej jest taka sama zmiana, to zazwyczaj nie jest ona groźna, ale trzeba skonsultować się z lekarzem. Jeśli są jakiekolwiek wątpliwości to należy skonsultować się z lekarzem.

Badania, które przeprowadzają lekarze specjaliści:
– mammografia – jest podstawowym badaniem przesiewowym. To radiologiczna metoda badania piersi u kobiet. Wykonywana jest seria zdjęć gruczołu przy użyciu promieni rentgenowskich. Pozwala na wczesne rozpoznanie raka piersi.
– ultrasonografia – jest to badanie wspomagające dla mammografii. Pozwala odróżnić guzka od torbieli oraz zlokalizować jego położenie. Badanie to zalecane jest kobietom młodym oraz w ciąży, ponieważ chroni je przed promieniowaniem rentgenowskim.
– obrazowanie metodą rezonansu magnetycznego – może być wykonane jako badanie wspomagające dla mammografii.
– termografia medyczna – to metoda, która ma na celu wczesne wykrywanie zmian patologicznych w gruczołach piersiowych. Polega ona na bezpośrednim odwzorowaniu odmiennego tempa metabolizmu komórek nowotworowych, a także wytworzonej wokół nich sieci naczyniowej, która wyraża się poprzez ogniskowe zmiany temperatury, które można obserwować jako anomalie termiczne na powierzchni gruczołów piersiowych.
– biopsja piersi – pozwala na ostateczne zdiagnozowanie choroby.

Ilona

Pasjonatka tematów zdrowotnych :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *