home Rak piersi Ciąża a rak piersi

Ciąża a rak piersi

pregnancy photoKobiety, u których raka piersi wykryto w ciąży albo zaraz po urodzeniu dziecka przechodzą chorobę podobnie jak inne kobiety, ale też mają takie same rokowania, u których nowotwór piersi nie jest związany z ciążą.

Rak piersi, który jest związany z ciążą to ten, który rozwinął się u kobiety w ciąży albo do roku po porodzie. Ten nowotwór występuje rzadko i stanowi około 3% wszystkich nowotworów sutka, natomiast średnia wieku chorych wynosi 33 lata.

Onkolodzy mają trudności z ich diagnostyką, ponieważ w czasie ciąży piersi ciągle się zmieniają. Badacze zauważyli, że ciąża znacznie opóźnia szczegółową diagnozę, rozpoznanie raka piersi i rozpoczęci leczenia. Zauważyli oni, że kobiety, które zaczęły się już leczyć podczas ciąży mają zwiększoną przeżywalność w porównaniu do kobiet, u których terapię rozpoczęto po porodzie.

Rozpoznanie

Rozpoznanie raka piersi w ciąży jest trudne, ponieważ u kobiety w tym czasie w gruczołach piersiowych zachodzą zmiany fizjologiczne, ale też związane jest z tym, że lekarz, jak i przyszła mama koncentruje się na rozwijaniu się płodu. Objawem , który może wskazywać na rozwój raka w czasie laktacji może być tzw. milk rejction syndrom, czyli niechęć dziecka do ssania chorej piersi.

Kobiety powinny przeprowadzać samobadanie w ciąży oraz laktacji. Lekarz może zbadać piersi pod kątem choroby we wczesnym okresie ciąży, jak i również po porodzie, kiedy mama już nie karmi dziecka.

U kobiet w ciąży przeprowadza się badanie sonomammografii, czyli ultrasonograficzną ocenę gruczołów piersiowych. Ta metoda jest całkowicie nieszkodliwa dla płodu. Badanie to pozwala określić, jaki jest charakter zmian, czy są to torbiele, czy może guzy lite. Jednak trzeba wziąć pod uwagę, że jest to metoda o mniejszej czujności oraz skuteczności niż mammografia.

Zdania specjalistów są podzielone odnośnie badania mammograficznego w okresie ciąży. Jej stosowanie budzi wątpliwości ze względu na narażenie płodu na promieniowanie rentgenowskie. Można wykonać również badanie rezonansem magnetycznym, które pozwala ocenić zmiany w gruczole piersiowym, a także określić, czy występują przeżuty. Jednak brak jest danych, które potwierdzałyby bezpieczeństwo zastosowania kontrastu gadolinowego, ale również trudno jest ułożyć ciężarną na brzuchu.

Leczenie

Leczenie raka piersi w ciąży. W pierwszych sześciu miesiącach, a nawet w III trymestrze stosowanie radioterapii jest kontrowersyjne i nie jest rozważane jako metoda leczenia. Leki przeciwnowotworowe, które stosuje się w chemioterapii są toksyczne i wpływają niekorzystnie a rozwijający się płód i trzeba ich unikać w trzech pierwszych miesiącach życia. Odpowiednio wybrane i sprawdzone leki mogą być stosunkowo bezpiecznie podawane w II i III trymestrze. Można również przeprowadzić mastektomię, a nie tylko wycinać sam guzek w piersi. Takie postępowanie pozwala uniknąć naświetlania piersi. Jeżeli jest to zaawansowana ciążą rozwiązaniem może być poczekanie do porodu, a potem rozpoczęcie właściwego leczenia raka piersi. Wszystko trzeba dokładnie skonsultować ze specjalistą, który wyjaśni na czym polega rak piersi i jak się go leczy podczas ciąży.

Raka piersi u kobiet w ciąży leczy się według zasad, które obowiązują przy pacjentkach, które nie są w ciąży. Lekarz musi poinformować pacjentkę o tym, jak leczenie wpłynie na organizm jej, a także dziecka.

Ilona

Pasjonatka tematów zdrowotnych :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *