home Rak macicy Leczenie raka macicy

Leczenie raka macicy

O tym, jaka metoda leczenia raka macicy zostanie wybrana decyduje stopień zaawansowania nowotworu, a także jego typ. W leczeniu stosowane są następujące metody:
– metody chirurgiczne,
– radioterapia,
– brachyterpaia,
– leczenie skojarzone, czyli chemioterapia i hormonoterapia.

Kobiety, które mają I i II stopień (naciekanie ograniczone do myometrium i szyjki macicy) zaawansowania choroby leczy się poprzez wycięcie macicy razem z przydatkami oraz z usunięciem okolicznych węzłów chłonnych. Jeżeli są niekorzystne czynniki rokownicze, to stosuje się również radioterapię.
W przypadku kobiet, które mają II stopień choroby stosuje się leczenie skojarzone, czyli radykalną histerektomię z przydatkami oraz węzłami chłonnymi biodrowymi i zasłonowymi, a także adjuwantową radioterapię (teleterapia, brachyterapia).
W III i IV stopniu kobiety leczone są różnymi metodami, które zależą od cech zaawansowania, najczęściej stosuje się leczenie skojarzone. Jeżeli jest to stopień IIIB i IV oraz są przerzuty raka, to stosuje się hormonoterapię (progestageny).

Sposoby leczenia:
beautiful woman photo– zabieg operacyjny, który polega na wycięciu macicy z przydatkami niektórych przypadkach konieczne może być usunięcie węzłów chłonnych miednicznych i okołoaortalnych, a ewentualnie sieci większej. Jeżeli są to przypadki bardziej zaawansowane, to podczas zabiegu usuwa się całą tkankę nowotworową z jamy brzusznej, czyli jest to tzw. cytoredukcja.
– radioterapia polega na skierowaniu na nowotwór oraz na otaczające go tkanki wiązki promieniowania jonizującego. Ma ono właściwości niszczące komórki dzielące się, którymi są komórki rakowe. Takie leczenie promieniowaniem składa się zazwyczaj z dwóch etapów, czyli napromieniania guza od zewnątrz, a także od wewnątrz, czyli poprzez umieszczenie wewnątrz guza pierwiastka promieniotwórczego. Radioterapia może być również stosowana jako dodatkowe leczenie po zabiegu chirurgicznym, czyli jako leczenie uzupełniające.
– brachyterpia – dawka promieniowania jest tutaj ograniczona przez tzw. tolerancję tkanek prawidłowych, ale jest także w pewnym stopniu kompromisem pomiędzy zniszczeniem raka a oszczędzeniem prawidłowych tkanek, które go otaczają.
– chemioterapia polega ona na podawaniu silnie działającego leku, który niszczy komórki nowotworowe. Jednak mogą pojawić się pewne działania uboczne, takie jak nudności, osłabienie szpiku kostnego, wypadanie włosów, a także inne objawy, które zazwyczaj ustępują po zakończeniu leczenia. Na ogół podaje się 6 cykli chemioterapii w odstępach trzy lub cztero tygodniowych.
– hormonoterapia – polega na podawaniu hormonów z grupy gestagenów, które mają hamować rozwój raka macicy. To leczenie jest zazwyczaj dobrze tolerowane, chociaż zwiększa ryzyko wystąpienia zakrzepicy żylnej i prowadzi do zwiększenia masy ciała.

Jeżeli jest to rak macicy z przerzutami do innych narządów to zazwyczaj stosuje się hormonoterapię gestagenami albo chemioterapię, ale to zależy od wieku, ogólnego stanu, obrazu klinicznego i przebiegu choroby.

Ilona

Pasjonatka tematów zdrowotnych :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *