home Osteoporoza Osteopenia

Osteopenia

Osteopenia uważana jest za początek osteoporozy. Jest to choroba, w której mineralna gęstość kości jest niższa niż u osoby zdrowej. Nie u każdej osoby, która ma osteopenię rozwinie się osteoporoza. Przy osteopenii dochodzi do zmniejszenia masy tkanek kostnych, ale zostaje zachowana zdolność do odkładania się w kościach fosforanów wapnia.

U każdego człowieka dochodzi w sposób naturalny do tego, że kości stają się coraz cieńsze. Wraz z wiekiem proces niszczenia tkanki kostnej jest większy niż proces jej tworzenia. Jeżeli niszczenie tych tkanek jest większe niż ich tworzenie, to dochodzi do utraty masy kostnej.

X-ray photo
Photo by Trace Meek

Stosując odpowiednie leczenie można poprawić stan swoich kości. Jednak, kiedy jest ona nieleczona dochodzi do dalszego niszczenia tkanki kostnej, a to może doprowadzić do rozwoju osteoporozy.

Najczęściej choroba ta występuje po 40. roku życia. Częściej chorują na nią kobiety niż mężczyźni. Może być również chorobą wrodzoną, np. u wcześniaków albo nabytą w młodym wieku. Nie każda osoba z niską masą kostną jest zagrożona osteoporozą. Niekiedy osteopenia zostaje zdiagnozowana u osób, które mają naturalnie niską gęstość kości, może to być spowodowane innymi przyczynami, np. jakąś inną chorobą.

Spis treści

Przyczyny osteopenii

Osteoporoza najczęściej pojawia się u kobiet po menopauzie i tak samo jest z osteopenią. Wtedy przyczyną zmniejszania się masy kostnej jest niedobór hormonów, takich jak estrogeny.

Do tej choroby może dojść również u osób, które zawodowo uprawiają sport albo są bardzo szczupłe. Do jej powstania przyczynia się również niewłaściwa dieta, spożywanie alkoholu, palenie papierosów, brak ruchu, a także zażywanie niektórych leków, np. glikokortykosterodów.

Przyczyną tej choroby są także problemy z przyswajaniem wapnia oraz choroba gruczołów przytarczycznych. Poza tym osteopenia może pojawić się po operacji żołądka lub w przypadku stanu zapalnego jelit. Jej przyczyną może być także brak ruchu. Do osteopenii może również dojść w przypadku remunatoidalnego zapalenia stawów.

Objawy osteopenii

Na początku osteopenia przez długi czas może nie dawać objawów. Objawy tej choroby to:
– bóle krzyża,
– zmieniona sylwetka, czyli tzw. wdowi garb,
– niska masa kostna,
– bóle kości.
W przypadku ostepopenii nie ma złamań kości, tak jak w osteoporozie.

Diagnoza osteoenii

Aby zdiagnozować ostepenię można przeprowadzić badanie densytometryczne, tak samo jak w przypadku osteoporozy. Densytometria kostna pozwala ocenić gęstość mineralną kości. Jeżeli wskaźnik T-Score, który dotyczy gęstości kości, wynosi poniżej -1, to mamy do czynienia z osteopenią, a jeżeli jest to -2,5 to osteoporoza:
– T-Score powyżej – 1 – norma,
– T-Score między -1 do – 2,5 – osteopenia,
– T-Score poniżej – 2,5 – osteoporoza.

Leczenie osteopenii

Warto zadbać o właściwą dietę, która będzie bogata w wapń oraz witaminę D. Znajdują się one przede wszystkim w mleku i jego przetworach. Witamina D ułatwia wchłanianie wapnia do organizmu człowieka. Dieta nie powinna zawierać samego białka, a szczególnie tego pochodzenia zwierzęcego. Należy unikać palenia papierosów, spożywania alkoholu i picia kawy. Poza tym trzeba zadbać o codzienny ruch.

doctor photo
Photo by Damon Sacks

Nie każda osoba, która ma osteopenię będzie potrzebowała leczenia farmakologicznego. Kiedy nie pomagają suplementy diety, czyli spożywanie witaminy D oraz dostarczanie do organizmu odpowiedniej ilości wapnia, trzeba zastosować leczenie farmakologiczne. W leczeniu najczęściej stosuje się bisfosfonisny, np. rizedronian, alendronian, ibandronian oraz selektywne modulatory receptora estrogenowego, czyli SERM. Przed przepisaniem leków lekarz musi stwierdzić, czy istnieje ryzyko dalszego rozwoju choroby oraz obniżenia gęstości kości, a także zastanowić się nad tym, czy istnieje ryzyko złamań.

Jak zapobiegać osteopenii?

Osteopenia to poważna choroba, która może się potem przekształcić w osteoporozę. Dlatego warto sprawdzić, czy znajdujemy się w grupie ryzyka. Należą do niej osoby, które od wielu lat palą papierosy, ale też ci, u których w rodzinie były osoby podatne na złamania albo gdy było złamanie kości biodrowej po 50. roku życia.

Na osteopenię narażone są osoby, które zażywały sterydy, np. podczas leczenia astmy, kobiety, które miały nieregularne miesiączki oraz kobiety, które mają chore nerki, wątrobę albo cierpią na reumatyzm.

Aby zapobiegać osteopenii warto zadbać o odpowiednią dietę. Należy jeść produkty, które są bogate w wapń, witaminę D. Należy regularnie ćwiczyć.

Ilona

Pasjonatka tematów zdrowotnych :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *