home Choroby skóry Opryszczka oka

Opryszczka oka

eye photoOpryszczka oka to wirusowe zapalenie spojówek, które jest wywołane przez wirusa opryszczki pospolitej o typie HSV 1. Do zakażenia dochodzi poprzez bezpośredni kontakt z osobą chorą. Wirus ten przenoszony jest przez palce albo drogą kropelkową. Zakażenia HSV 1 są bardzo częste. Opryszczka oka najczęściej występuje na przezroczystej zewnętrznej warstwie oka, czyli rogówce. Bardzo rzadko pojawia się na wewnętrznej warstwie oka.

Spis treści

Objawy opryszczki oka

Opryszczka oka ma cechy wirusowego zapalenia spojówek, a jest to obfita, surowicza wydzielina, a także odczyn grudkowy spojówek. Bardzo często, jeszcze przed zapaleniem spojówek, na powiekach pojawiają się małe pęcherzyki, które są wypełnione treścią surowiczą. Następnie pęcherzyki te pękają i tworzą pokryte strupem owrzodzenia.

Może dojść do powiększenia przyusznych węzłów chłonnych. Bardzo często powikłaniem po tej chorobie jest zapalenie rogówki.

Jeżeli wystąpią objawy opryszczki oka, należy zgłosić się do lekarza, aby nie doszło do trwałego uszkodzenia oka. Objawy, które mogą wskazywać na pojawienie się opryszczki oka to:
1) ból oka;
2) niewyraźnie widzenie;
3) zwiększona wrażliwość na światło;
4) zapalenie powierzchni oka, czyli zapalenie spojówek;
5) złe samopoczucie albo senność;
6) występowanie bolesnych guzków na powiekach albo na samym oku;
7) przekrwione oczy;
8) zapalenie błony naczyniowej oka oraz zapalenie tęczówki.

Opryszczka oka może także wskazywać na poważną chorobę, dlatego trzeba zgłosić się do lekarza jeśli pojawiają się:
1) omdlenia,
2) ból głowy,
3) wysoka gorączka,
4) nagła zmiana widzenia, utrata wzroku albo ból oczu.

Diagnoza opryszczki oka

Lekarz stawia diagnozę na podstawie wywiadu oraz badania oczu w lampie szczelinowej, czyli biomikroskopie. W postawieniu diagnozy pomocne może okazać się występowanie na powiekach pęcherzyków, które są wypełnione treścią surowiczą.

Przyczyny opryszczki oka

Przyczyny rozwoju opryszczki oka nie są do końca poznane. Podejrzewa się, że większość ludzi jest narażona na takie zakażenie. Rozwój objawów sygnalizuje, że wirus został aktywowany.

Opryszczka oka zostaje wywołana wirusem HSV 1. Objawy mogą pojawić się zaraz po infekcji albo w późniejszym czasie. Wirus ten może pozostawać w uśpieniu przez dłuższy czas. Jeżeli wcześniej występowała opryszczka oka, to jest duże prawdopodobieństwo, że pojawi się ponownie. Nie jest znana przyczyna, dla której wirus opryszczki zostaje reaktywowany.

Leczenie opryszczki oka

W leczeniu opryszczki oka stosuje się acyklowir w postaci 3% maści ocznej albo gancyklowir w postaci 0,15% żelu ocznego.

eye photoZapobieganie opryszczce oka

Nie ma skutecznych metod profilaktycznych, które zapobiegałyby powstawaniu opryszczki oka. To jest związane z tym, że większość osób jest nosicielem latentnej postaci wirusa, który ukryty jest w zwojach nerwowych.

Czynniki ryzyka dla opryszczki oka

Czynniki, które mogą zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia opryszczki oka to:
1) przebycie już wcześniej opryszczki oka,
2) wysoka gorączka,
3) zwiększona ekspozycja na słońce,
4) zwiększony poziom stresu,
5) uraz oka.

Powikłania po opryszczce oka

Po opryszczce oka mogą powstać poważne powikłania i mogą nawet prowadzić do utraty wzroku. Powikłania po opryszczce oka to:
1) niewyraźne lub podwójne widzenie,
2) zapalenie siatkówki oka,
3) utrata wzroku,
4) ślepota,
5) zapalenie opon mózgowo – rdzeniowych.

Ilona

Pasjonatka tematów zdrowotnych :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *