home Choroby skóry Jęczmień na oku

Jęczmień na oku

eye photo
Photo by SamJUK

Jęczmień inaczej nazywany jest jęczmyk. To grudkowy ropień jednego albo kilku gruczołów, ich ujście znajduje się na brzegu powieki, a swoim wyglądem przypomina ziarno zboża. Jest on bolesny.

Możliwe jest pojawianie się nawrotów jęczmienia. Mogą pojawić się nawet przy odpowiednim leczeniu zachowawczym albo chirurgicznym, a szczególnie jeżeli nie dba się o prawidłową higienę.

Wyróżnia się dwie postaci jęczmienia:
1) zewnętrzny – jest to zapalenie gruczołów powiekowych Zeissa lub Molla. Po zewnętrznej stronie powieki pojawia się stan zapalny i ropień. Ropień ten zasycha albo pęka po kilku dniach, a czasami wydzielina może sączyć się wzdłuż rzęsy.
2) wewnętrzny – dochodzi do zapalenia gruczołów tarczkowych Meiboma. Od wewnętrznej strony powieki powstaje mała, ropna torbiel, która znika sama po kilku dniach.

Pojawienie się jęczmienia na oku może być oznaką cukrzycy, awitaminozy, choroby zatok przynosowych albo migdałków.

Niedoleczony i ciągle powracający jęczmień zewnętrzny może przerodzić się w gradówkę, która zostaje wywołana przez blokadę gruczołów łojowych, które natłuszczają powiekę. Gradówka powoduje zniekształcenie powieki oraz powstanie bezbolesnego guzka. Jej leczenie ma charakter chirurgiczny i polega na jej otwarciu. Można także leczyć poprzez podawanie do gradówki zastrzyków, które zawierają kortykosteroidy.

Narażone na jęczmień są bardziej osoby, które mają:
1) trądzik różowaty,
2) łojotokowe zapalenie skóry,
3) stosują soczewki kontaktowe,
4) nie dbają o higienę.

Spis treści

Przyczyny jęczmienia na oku

Choroba ta najczęściej wywoływana jest przez bakterie gronkowca, a jej pojawieniu się sprzyja:
1) dotykanie oraz tarcie oczu brudnymi rękami,
2) nieodpowiednie kosmetyki do oczu,
3) niedokładne zmywanie makijażu,
4) kontakt z oparami jakichś substancji chemicznych,
5) przebywanie w zadymionych pomieszczeniach.

Jeżeli choroba ta pojawia się dosyć często i jest ich dużo, to może to świadczyć o nieleczonej lub niewyrównanej cukrzycy.

Objawy jęczmienia

Ropień tworzy się zazwyczaj przez okres 4 – 7 dni. Objawy tej choroby to:
1) obrzęk oraz zaczerwienienie na brzegu powieki;
2) ból brzegu powieki;
3) wydzielina ropna, wydostaje się na zewnątrz wzdłuż rzęs, ale może również do wewnątrz pod powiekę;
4) łzawienie;
5) zaburzenia widzenia;
6) świąd powiek;
7) wydostawanie się na zewnątrz lub do wewnątrz ropnej wydzieliny;
8) światłowstręt.

Leczenie jęczmienia

Jęczmienia nie wolno wyciskać. Jeżeli jest on dojrzały, to ma żółty czubek. Zazwyczaj pęka sam i wtedy ropa jest uwalniana albo zasycha w ciągu tygodnia, ale nie można go próbować rozcinać.

Można wypróbować domowe sposoby na jęczmień albo zgłosić się do okulisty. Lekarz może przepisać maści oraz krople z antybiotykami, które stosuje się miejscowo. W przypadku jęczmienia mnogiego może być konieczne podanie doustnych antybiotyków.

Domowe sposoby na jęczmień

Kiedy nie ma czasu, aby iść do okulisty, który przepisałby odpowiednie maści i krople, można wypróbować domowe sposoby na jęczmień. Nadal budzą one wiele kontrowersji, mają swoich zwolenników i przeciwników.

Sposobem na jęczmień znanym od wielu lat jest pocieranie go złotem. Do tego celu można wykorzystać złotą obrączkę, którą najpierw trzeba zdezynfekować, a następnie pocierać energicznie o materiał, aż zrobi się gorąca. Potem przykładamy ją do zainfekowanego miejsca na kilka sekund, aż złoto wystygnie. Taki zabieg należy powtórzyć przynajmniej 5 razy i wykonywać go kilka razy dziennie. Złoto ma właściwości bakteriobójcze.

Można również zrobić kompres z naparu świeżej pietruszki albo świetlika łąkowego lub rumianku. Należy wziąć garść świeżej, posiekanej pietruszki, zalać wrzątkiem, przykryć i odczekać 10 minut. W tak przygotowanej esencji należy namoczyć wacik i przyłożyć go do powieki, na której jest jęczmień. Trzeba poczekać, aż wacik wystygnie i powtórzyć zabieg. Takie kompresy należy robić cztery razy dziennie.

Innym sposobem jest zrobienie okładu na noc z zielonej herbaty. Torebkę zielonej herbaty należy namoczyć we wrzątku i poczekać, aż trochę przestygnie. Potem należy ją położyć na oko z jęczmieniem i zabandażować. Tak trzeba trzymać przez całą noc.

Dobrym rozwiązaniem jest także ciepły kład z jajka. Jajko należy ugotować na twardo i jeszcze ciepłe, ale bez obierania, zawinąć w chusteczkę i przyłożyć na zamkniętą powiekę.

Jak zapobiegać pojawieniu się jęczmienia na powiece?

Przed jęczmieniem może nas uchronić odpowiednia higiena, czyli czyste ręce, którymi dotykamy naszych oczu.

Przed pójściem spać koniecznie trzeba wykonać staranny demakijaż. Lepiej nie pożyczać kosmetyków do oczu od innych osób i nie stosować tych, którym minął termin przydatności.

Lepiej unikać przebywania w zadymionym pomieszczeniu, ponieważ nasze oczy tego nie lubią.

Ilona

Pasjonatka tematów zdrowotnych :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *